Tiskový monitor Hospodářské Komory- Co je v ČR nového?
KN14.8.2023
Co se píše na titulních stranách hlavních českých deníků? A jaké jsou nejnovější zprávy ze světa bankovnictví, investic, regulací a dalších odvětví, která ovlivňují ekonomickou situaci a podnikání v České republice?
1 fotografie ve fotogaleriiZPRÁVY Z TITULNÍCH STRAN HLAVNÍCH ČESKÝCH PERIODIK
- Hospodářské noviny srovnávají ceny stavebních materiálů v ČR a okolních zemích. Např. střešní tašky jsou aktuálně v Rakousku o 50 % levnější než v tuzemsku.
- Podle deníku Právo jezdí lidé z ČR do zahraničí také pro nábytek nebo automobily. Nákupem za hranicemi ušetří i desítky tisíc korun.
- Pardubickou chemičku Synthesia chce koncern Agrofert prodat společně s vydavatelstvím Mafra, informuje E15.
- Lidové noviny upozorňují na rostoucí počet případů rakoviny slinivky. Ve výskytu tohoto zhoubného nádorového onemocnění je ČR na pátém místě na světě.
- Mladá fronta DNES píše o nedostatku pediatrů a praktických lékařů. Podle České lékařské komory mnoho lékařů odchází za lepšími podmínkami do zahraničí.
AKTUALITY
HOSPODÁŘSKÉ NOVINY
- Skupina PPF prodává pětinu v německé LEAG. Investiční skupina PPF prodává pětinový podíl v německé energetické společnosti LEAG, která vlastní hnědouhelné elektrárny a lomy. Podíl v LEAG od PPF odkoupí společnost EP Corporate Group podnikatele Daniela Křetínského. Účetní hodnota 20 % německé společnosti je 435 mil. eur. Po transakci bude PPF držet v LEAG 30% podíl.
- Bankám poklesly zisky. Skupina šesti největších bank v ČR za letošní první pololetí vydělala 37,1 mld. Kč, což je meziročně o 2,5 mld. Kč méně. Za poklesem zisků stojí podle analytiků měnová politika ČNB, konkurenční prostředí na tuzemském trhu i optimalizace daňového základu kvůli tzv. windfall tax. Některým bankám také letos výrazně rostly provozní náklady.
MF DNES:
- V letošním roce už růst cen výrazně nezpomalí. Růst spotřebitelských cen v červenci dosáhl 8,8 %, oznámil ČSÚ. Na inflaci se podle statistiků podílelo zejména zdražování potravin. Tempo inflace postupně zvolňuje šest měsíců v řadě. Ekonomové nicméně předpokládají, že růst cen do konce roku zřejmě neklesne pod 7 %.
- Čistý zisk ČEZ klesl o třetinu. Energetická skupina ČEZ letos v prvním pololetí vydělala 22,3 mld. Kč, čistý zisk společnosti je tak meziročně o 34 % nižší. Pokles zapříčinily hlavně zvláštní daň z neočekávaných zisků, takzvaná windfall tax, a odvody z nadměrných tržeb. Provozní výnosy skupiny naopak stouply o 23 % na 169,7 mld. Kč.
LIDOVÉ NOVINY
- Příští rok vzroste HDP o 2,3 procenta, míní bankéři. Nová prognóza České bankovní asociace pro letošní rok předpovídá růst ekonomiky o 0,1 %, inflace by v letošním roce měla dosáhnout 11 %. V příštím roce by měl růst HDP dosáhnout 2,3 %, růst cen by pak měl postupně klesnout k hranici 2 %.
PRÁVO
- CzechToll vybere mýto i na Slovensku. Společnost CzechToll podala nejvýhodnější nabídku ve dvou soutěžích v souvislosti s vybudováním nového mýtného systému na Slovensku. Od nového systému si Bratislava slibuje výrazné snížení nákladů na jeho provoz. CzechToll předložil nabídku za 13,7 milionu eur (332 milionů Kč) bez DPH, což představuje zhruba třetinu původně odhadované hodnoty zakázky.
- Pumpy Benziny se přejmenují na Orlen. Síť čerpacích stanic Benzina, která je s 436 stanicemi lídrem českého trhu, se do roku 2025 kompletně přejmenuje na Orlen podle polské skupiny PKN Orlen, která je vlastní. Téměř 90 % stanic přitom změní název už letos. Krok je součástí sjednocení značek skupiny Orlen na mezinárodním trhu.
- USA zakážou investice do čínských technologií. USA budou regulovat americké investice do čínských technologií, včetně počítačových čipů, mikroelektroniky nebo umělé inteligence. Nařízení podepsal americký prezident Joe Biden. Americké firmy budou muset zveřejňovat, jaké investice v Číně v sektoru pokročilých technologií provádějí.
KOMORAPLUS.CZ
- Firmy jsou se staršími zaměstnanci spokojené. Zhruba tři čtvrtiny tuzemských firem zaměstnávají lidi v důchodovém věku. V případě osob v předdůchodovém věku starších 55 let je to dokonce 93,3 % podniků, ukázalo šetření Hospodářské komory. Firmy oceňují zejména pracovní zkušenosti a nižší fluktuaci těchto zaměstnanců, žádají proto zatraktivnění zkrácených úvazků.
E15:
- Nový zájemce o balík Synthesie s Mafrou. Společnost Agrofert změnila podmínky prodeje pardubické chemičky Synthesia. Nově ji případným kupcům nabízí společně s mediální skupinou Mafra. Zájem o odkup Synthesie a Mafry má Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada nebo investor Karel Pražák. Ani jedna ze společností zatím nechtěla transakci blíže komentovat.
- Plastikář Bochenek dál věří českému automotive. Skupina BR Group podnikatele Rudolfa Bochenka koupí 80% podíl v plastikářské společnosti Linaset, obchod nyní posuzuje antimonopolní úřad. Výši transakce nechtěly firmy komentovat. Linaset se zabývá výrobou plastových výlisků zejména pro automobilový průmysl, výrobní závody má na Opavsku a Bruntálsku.
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.