#Trhy

Richard Thaler získal Nobelovu cenu za ekonomii

Redakce23.10.2017

Letošní Nobelovu cenu dostal americký ekonom Richard Thaler. Ten se dlouhodobě věnuje tzv. behaviorální ekonomii, která sleduje dopady sociálních nebo emocionálních faktorů na ekonomické rozhodování. Thalerovi se podařilo převrátit svět ekonomie vzhůru nohama.

Richard Thaler získal Nobelovu cenu za ekonomii

Behaviorální ekonomie

Nejprve si dovolíme pár důležitých informací o samotném oboru. Behaviorální ekonomie se od té klasické liší ve velmi významném bodě. Klasická ekonomie předpokládá, že se člověk chová a rozhoduje racionálně. Behaviorální ekonomie odkazuje, že lidské rozhodování je ovlivněno také emocionálními, sociálními a kognitivními faktory, jež musíme brát v potaz.

Smyslem behaviorální ekonomie ovšem není zmanipulování lidí na základě toho, že dokážeme předpokládat, jak se zachovají nebo pro co se rozhodnou. Behaviorální ekonomie má naopak lidem pomáhat.

„Výzkum Richarda Thalera spojil ekonomické a psychologické analýzy rozhodování jedince,“ uvedla Královská švédská akademie. Jeho bádání odhalilo, jak moc se lidé nedovedou kontrolovat a jsou ovládáni svými emocemi. Thalerovo pozorovaní poukazuje na chování celého trhu.

 

Lidé se nechovají racionálně – ekonomové s tím musí počítat

Thaler předkládá hned několik argumentů, které osvětlují lidské rozhodování. Podle něj lidé mnohem častěji podlehnou momentálním pohnutkám, které je uspokojí, než aby si kupříkladu spořili na důchod.

Lidi je možné k lepšímu jednání ovlivňující majetek nebo zdraví tzv. postrčit (nudge). Tím, že vznikne promyšlená metoda výběru. Pokud chceme, aby se lidé rozhodovali určitým způsobem, musí být pro ně naše volba tou nejvýhodnější a nejlepší.  

Nobelova cena za ekonomii je předávána s ostatními cenami, přestože v Nobelově závěti nebyla zmíněna. Uděluje se až od roku 1968 – většina nositelů pochází z USA.

 

Richard Thaler

Narodil se 12. září 1945 ve státě New Jersey. Doktorát získal v roce 1974 na Rochesterské univerzitě. V současnosti vyučuje ekonomii a behaviorální vědy na Boothově obchodní škole, která spadá pod Chicagskou univerzitu. Kromě toho je také publicistou, intelektuálem a spisovatelem. Působil jako poradce bývalého britského premiéra Davida Camerona.

 

Text: Nikol Drozdová

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.