Pražské Dorotheum prodalo obraz Jana Zrzavého za 13 milionů
Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club opět navštívil předaukční výstavu umění a starožitností v pražském aukčním domě Dorotheum, kde byl svědkem mimořádného díla známého českého umělce.
1 fotografie ve fotogaleriiUmění může mít milionovou hodnotu, ale zároveň být investicí, která odráží hlubší potřeby kultivovat prostředí našich životů a zdokonalovat sebe sama. V neposlední řadě mohou emoce ukryté v uměleckém díle podněcovat každodenní inspiraci a zážitek.
Hosty mimoklubového setkání přivítala ředitelka aukčního domu Dorotheum Mária Gálová s dalšími odborníky, kterými byli Michal Šimek, znalec výtvarného umění, Miroslav Zíka, znalec na užité umění a nábytek a Hana Benová, Client Service Manager. Každý z jmenovaných představil z bohaté aukční nabídky své favority. Největší zájem vzbudil jeden z nejkrásnějších a největších obrazů Jana Zrzavého Pole na Ile de Sein II., jehož odhadní cena byla 6 miliónů korun. Nakonec se prodal v aukci za téměř 13 milionů korun a jedná se tak o druhé nejdražší autorovo dílo na trhu s uměním.
Jan Zrzavý byl přední český malíř, grafik a představitel avantgardy první poloviny 20. století. Do Francie odcestoval poprvé v roce 1924, kde jej zaujala především krajina Bretaně. Z mnoha míst a vesniček, které zde autora inspirovaly, sehrál důležitou roli právě Ile de Sein. Malý ostrov, ležící zhruba sedm kilometrů západně od bretaňského pobřeží, Zrzavý zachytil na řadě svých obrazů z 20. a 30. let minulého století. Pole na Ile de Sein II. lze považovat za nejdůležitější z nich. Zrzavého fascinoval kombinací ponurých a malebných prvků, což se promítlo i do obrazu Pole na Ile de Sein II. Na někoho může zdánlivě působit smutně až ponuře, avšak ve skutečnosti zachycuje momenty umělcova štěstí, které nacházel zde, v krajině svého srdce.
„Pole na Ile de Sein II. je zcela výjimečným dílem, které se naprosto vymyká doposud nabízeným obrazům Jana Zrzavého. Nejen že se v něm snoubí mistrovské malířské a duchovní kvality autora, ale vyniká také formátem a má za sebou velmi působivou výstavní minulost,“ řekla o obrazu ředitelka Mária Gálová.
Z užitého umění mohli hosté obdivovat třeba atraktivní kávový servis od Pavla Janáka a jeho kolekci kubistických dóz. Tento významný český architekt a jeden z realizátorů legendární pražské osady Baba žil ve stejné době jako Jan Zrzavý. Spolu s Josefem Gočárem založili v roce 1912 Pražské umělecké dílny, v nichž vznikaly originální bytové doplňky, k nimž patří i vystavené dózy.
První na světě
Aukční síň Dorotheum je nejstarší nepřetržitě fungující aukční dům na světě a je rovněž největším ve Střední Evropě. Centrálu má ve Vídni, kde sídlí ve vlastním několika patrovém paláci uprostřed města. Jeho nejvýznamnější zahraniční pobočka je právě v Praze. Byla zde otevřena jako vůbec první, a to v roce 1992. Založení bylo jakýmsi přátelským gestem, které mělo navázat na společnou tradici rakouského a českého národa před rokem 1918. Pražská pobočka funguje ze všech poboček jediná autonomně – zboží přijímá v Praze a zároveň v Praze pořádá i samotné aukce, a to čtyřikrát až pětkrát ročně. V Rakousku a samotné Vídni pak Dorotheum pořádá ročně až 600 aukcí a je důležitým hráčem na trhu s uměním ve Střední Evropě.
Kde se setkává šmrnc první republiky se světem moderních technologií a energických ženských osobností? Dámský klub Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club již 17 let podporuje, inspiruje a sdružuje ženy s aktivním přístupem k životu. Klubová setkání přinášejí vždy odbornou a společenskou část, tudíž spojují zábavu i rozvoj – a to vše v tom nejpříjemnějším, vstřícném a inspirujícím prostředí. S členkami se potkávají známé osobnosti českého společenského života i odborníci ze všech myslitelných oborů, které mohou zajímat všestrannou a aktivní ženu, ať už její věk začíná dvojkou, nebo osmičkou. Dámský klub uspořádal již přes 250 společenských večerů, komorních setkání a odborných prezentací, na kterých ženy získávají mnoho nových osobních a obchodních kontaktů, ale také nová blízká přátelství.
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.