Pavlína Miklasová - zakladatelka značky plavek PLOVE
Třebaže jsou plavky často jen sezónní záležitostí, přikládáme jim my ženy nebývale velký význam. Je to jediný tenoučký svršek, který zahaluje a nezahaluje naše křivky před zvídavým okolím. Chceme vypadat krásně, i když máme vodou smáčené a zacuchané vlasy, i když máme tělo dokonalé či nedostatky zdobené. Vždy jsme jedinečné, a proto potřebujeme i jedinečné plavky. Právě originalita, jednoduchost, sofistikovanost a důraz na detail jsou ta hlavní vlákna, která mladá studentka designu, Pavlína Miklasová, splétá dohromady, aby vytvářela své vlastní plavky značky PLOVE. Seznamte se s Pavlínou a jejími uměleckými kousky na koupání.
1 fotografie ve fotogaleriiProč vám ze všech módních kousků učarovaly nejvíce plavky?
Líbila se mi představa, že se jedná o oděv-produkt, který je určený pro konkrétní činnost tedy plavání. Prostřednictvím oděvu tak můžu se svými zákazníky sdílet chvíle strávené u vody, specifické emoce většinou plné pozitivní energie. Od mládí mám kladný vztah k vodě i ke sportu obecně. Mám ráda praktické věci a zrovna plavky musí splňovat široké spektrum funkčních vlastností. Jejich výsledný vzhled tak podléhá specifickým kritériím, ale možná je o to větší výzvou vytvořit plavky, které tato očekávání naplní a ještě budou esteticky výrazné a krásné.
Hlavní myšlenka mé první kolekce spočívala také v tom, že jsem vytvořila kolekci nejen plavek, ale i pyžam. Chtěla propojit aktivnější i líné chvíle všedních dnů, pracovala jsem s myšlenkou, že pro někoho je spánek aktivní činností a někdo naopak usíná v plavkách na pláži, výsledná kolekce měla tyto dvě polohy propojit.
Cílem PLOVE je vytvářet opravdu unikátní kousky v rámci limitovaných kolekcí, zajímavou myšlenkou a konceptem vše začíná.
Když jste s designem začínala, napadlo by vás, že to budou zrovna plavky, které vaši kariéru nakopnou? O čem jste tehdy snila?
To mě nenapadlo. Na střední škole jsem se věnovala designu obuvi a byla to hezká zkušenost, ale také manuálně náročná činnost, takže jsem časem zatoužila pracovat více s látkami a subtilnějšími materiály než je kůže. Začala jsem studovat v Ateliéru designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM pod vedením Liběny Rochové. Během studia zpracováváme mnoho zajímavých zadání a úkolů a jedním z nich byl i projekt „Moje značka“. Každý ze studentů měl vytvořit vlastní imaginární módní značku a její první kolekci promyšlenou do posledních detailů. Tehdy právě vznikla ona kolekce plavek a pyžam.
Čím jsou vaše plavky jedinečné?
V tom, že jsou velmi minimalistické ale vizuálně zajímavé a nepřehlédnutelné. Baví mne přinášet nové nápady a vždy něčím překvapit. Cílem PLOVE je vytvářet opravdu unikátní kousky v rámci limitovaných kolekcí, zajímavou myšlenkou a konceptem vše začíná. Na plavkách nemám ráda dekorativní detaily a jakékoliv ozdoby, v jednoduchosti je síla a myslím, že v tomto ohledu se máme ještě hodně co učit. Každá kolekce je uceleným a promyšleným projektem, dáváme si záležet také na výsledných fotografiích kolekce. Většinu z nich fotil Robert Houzar, se kterým spolupracujeme třetím rokem a vždy hledáme novou cestu, jak plavky jako produkt prezentovat.
S jakými materiály pracujete? Zřejmě nejsou plavky jako plavky, co se materiálu týče…
Pracuji s běžně používanou plavkovinou, stěžejní je její složení, v tom jsou rozdíly. Nejhezčí barvy i nejpříjemnější z nich jsem zatím objevila ve Vídni. I tento materiál má své limity a specifika, letos jsem si vyzkoušela kombinovat jej s vlastním autorským tiskem, což se myslím povedlo a byla to přínosná zkušenost, s tisky hodlám ještě dále pracovat. V rámci limitované kolekce jsme také ve spolupráci s designérkou obuvi Barborou Veselou vytvořily obuv za využití zbytků, které právě vznikají při výrobě plavek, čímž jsme spojily příjemné s užitečným. Limitovaná kolekce i zmiňované boty budou k vidění aktuálně na letošním ročníku Designbloku na Výstavišti v Holešovicích, fotky z procesu si lze také prohlédnout na webu.
Co o svých nositelích plavky vypovídají?
Myslím, že hlavně to, jak vnímají své vlastní tělo a jak jej chtějí prezentovat, přece jenom se stále jedná o oděv, který více ukazuje, než skrývá. Zatímco pro někoho je tento aspekt potěšující, pro jiného se stává noční můrou a zdrojem negativních emocí. Určitě vypovídají celkově o vkusu a povaze dotyčného. Rozdíly vnímám u mužů a u žen. Také jsou jistě lidé, které plavky zcela obtěžují nebo na jejich design vůbec nekladou nárok, to je každého věc a neříkám, že by to pro všechny mělo být stěžejní a spousta lidí zřejmě řeší mnohem důležitější věci než vlastní plavky. …
O tom, zda je obecně důležité se obklopovat estetickými „předměty“ a jaký vliv měl či neměl design na život lidí a naopak v nejrůznějších érách, ve škole mluvíme docela často a z pozice studenta UMPRUM mi zřejmě nezbývá než se klonit k názoru, že design je důležitý, to se týká i módy. Je ale rozdíl mezi dobrým vkusem a konzumem.
V neposlední řadě je jasné, že estetika, kterou přináší PLOVE, zřejmě není pro každého, ale stále si myslím, že je svěží, neotřelá a v našich končinách nezaměnitelná a ocení ji zejména zákaznice, které chtějí být osobité a zároveň chtějí podpořit lokální módu.
Jaká je česká plavková nátura?
Vítězí cena nad kvalitou. K plavkám takový vztah nemáme, protože většina lidí je použije pouze několikrát do roka. Z toho důvodu mne lákají jižnější země, kde jsou plavky oblíbenějším artiklem.
Jaké plavky nejraději nosíte vy? Vzpomenete si ještě na plavky svého dětství? Jaké plavky máte pro tuto sezónu? Většinou testuji nějaké kousky z aktuální kolekce, zajímá mě, jak plavky doopravdy fungují. Kombinuji různé z nich. Mé nejoblíbenější plavky z mládí byly jednodílné, smaragdově zelené a na prsou byly tři žáby, ty se mi moc líbily. Ale život jde dál.
Můj životní styl je směsicí energie a klidu, mám ráda volnost ale také určitý řád a systém, mám ráda vytrvalost.
Co nám do budoucna mohou plavky nabídnout?
Možná funkčnější a chytřejší materiály než doposud, ve hře by mohly být například i solární, hydratační nebo rychleschnoucí vlákna. Tyto „chytré materiály“ jsou stále na vzestupu. Třeba se také začne používat jiná výrobní technologie, na základě práce s těmi revolučnějšími materiály, kdo ví.
Vaše plavky, ač krásné a do detailů propracované, jsou spíše pro ženy velmi útlé. Myslela jste i na ženy kypřejších tvarů?
To je samozřejmě pravda, ale všechno chce svůj čas. Pořád ještě studuji a neustále se učím. Plavky ze dvou aktuálních kolekcí představených letos jsem šila všechny vlastnoručně a jsem za tuto zkušenost velmi ráda, hodně mě tato praxe naučila. Děkuji za ochotu české firmě Timo, která mi v mnohém vyšla vstříc. Je nutné říct, že výroba plavek a spodního prádla obecně vyžaduje poměrně velké technické znalosti a značnou manuální zručnost, léta praxe. Myslím si, že čím kypřejší ženské tvary, tím rafinovanější a propracovanější „konstrukci“ tělo potřebuje, což je samozřejmě velká výzva, ke které se doufám jednou propracuji. Ráda bych si to vyzkoušela, je pravdou, že ve škole realizujeme modely stále jen pro nejmenší velikost modelek, ale reálná těla jsou poněkud jiná. Doufám, že značka se bude vyvíjet společně se mnou, tím chci říct, že postupně zřejmě o plavkách budu také přemýšlet jinak, zatím přináším design, který je opravdu blízký zejména mým vrstevníkům, ale do budoucna bych ráda rozšířila velikostní sortiment, protože velikost by opravdu neměla limitovat zákazníka. V letošní kolekci BASIC´16 ale byly k dostání plavky ve vel. S,M i L.
Jaký je váš životní styl? Životní krédo? Co o vás PLOVE vypovídá?
Nerada hodnotím sebe samu ale možná, že pořekadlo „tichá voda břehy mele“ je pro mou osobu vcelku výstižné. Můj životní styl je směsicí energie a klidu, mám ráda volnost ale také určitý řád a systém, mám ráda vytrvalost. Obecně jsem člověk introvertního typu, který zároveň nerad splývá s davem. Ráda a hodně o věcech přemýšlím a nejlíp si pročistím hlavu právě při pohybu.
Kde je možné vaše plavky zakoupit?
Aktuálně stále v umělecké galerii Koncept story na Řezáčově náměstí 2 v Praze -Holešovicíh. Tam jsme v dubnu uváděli zmiňovanou kolekci PLOVE BASIC ´16, sestávající z velmi jednoduchých, ale nadčasových jednodílných plavek výrazných barev. Pak také v Showroomu na Klimenstké 3 také v Praze. Na obou těchto místech lze nalézt samozřejmě i mnoho dalších zajímavých počinů českých designérů.
Studovala jste i v zahraničí. Co vám toto studium dalo? Vrátila jste se ráda do České republiky, nebo byste chtěla zakotvit v městě módy jiného státu?
Během studia jsem zatím absolvovala jednu studijní stáž v Budapešti, kde jsem si vyzkoušela jaké je to být studentem v ateliéru fotografie, ke které mám velmi kladný vztah. Byla to obohacující zkušenost, myslím, že nejzajímavější nápady se rodí právě při přemýšlení o zdánlivě rozdílných odvětvích, ráda využívám a čerpám z přesahů do jiných oblastí než je jen samotná móda. V tuto chvíli se aktuálně chystám na pracovní stáž do Portugalska, kde budu sbírat praktické zkušenosti v lisabonském studiu Lidija Kolovrat. Zahraničí mne láká a to zejména jih. Moje vysněné fashion studio však sídlí v New Yorku, těším se do budoucna.
Jaká je aktuální bilance působení vaší značky?
Tento rok byl pro PLOVE velmi úspěšným. S loňskou kolekcí plavek jsem zvítězila v soutěži Talent designu v kategorii Fashion design ve Zlíně, překvapilo mne, že zrovna můj projekt porotu oslovil nejvíc. Část mé aktuální kolekce, která vznikla opět v rámci celoročního ateliérového projektu „Japonsko, klidná síla“ byla představena v Maastrichtu v rámci mezinárodní módní akce Fashion Clash. Mé modely tam byly součástí oděvní performace několika vybraných mladých módních tvůrců, což byl hezký zážitek. Na podzim je také na co se těšit, tento rok spolu se spolužáky pořádáme první ročník vlastního alternativního fashion weeku v Praze s názvem WE´RE NEXT. Uskuteční se 9.10. v La Fabrice a své modely představí nejen studenti z našeho ateliéru ale i zahraniční studenti z prestižní Royal Academy of fashion v Antverpách, což je skvělé. A jak již bylo řečeno, v říjnu se PLOVE účastní Designbloku, kde kromě plavek představíme také vzniklou kolekci obuvi. K vidění budou také ilustrace, které pro PLOVE exkluzivně vytváří umělkyně Ninasilla.
Jaká je vaše cesta k úspěchu?
Podle toho co to je úspěch? To nevím, jestli můžu hodnotit, zatím jsem toho moc nedokázala. V každém případě si myslím, že je dobré být sám sebou a stát si za svým ať už člověk dělá cokoliv, i když je to občas těžké. Podle mě je také důležité umět pracovat efektivně ale uvědoměle. Pak talent, technická i jiná zdatnost v mnoha oblastech a hlavně smysl pro humor mi přijdou jako dobrý start.
Děkujeme za rozhovor
Text: Jana Albrechtová
Foto: Robert Houzar
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.