#Tech

Najdi si to na Baidu

Jana Albrechtová26.10.2017

Aneb čínská cenzura v sociálních médiích. Tři nebo čtyři proužky, vždyť to je jedno, hlavně, že tam jsou proužky. A čím víc, tím líp. Vždyť to konec konců plní stejnou funkci a stejně dobře. Řeč není teď už ani tak o oblečení, jako o čínských sociálních médiích, která jsou hodně podobná těm, která užíváme my, jenomže jim sem tam někdo (vláda) něco (protikomunistického) smaže (v lepším případě).

Najdi si to na Baidu

Namísto Twitteru mají Číňané Weibo

Twitter je v Číně zablokován, jelikož právě Twitter čínská vláda označila za médium zodpovědné za protesty v roce 2009. Weibo je Twitteru hodně podobné, dělá víceméně to samé, také můžete napsat až 140 znaků, abyste vyjádřili své myšlenky. Číňané však s ostatními sdílejí spíše své vlastní tok myšlenek a novinky pro rodinné příslušníky. O politice se tam opravdu nedohadují. Číňané však ani nejsou zvyklí o politice v reálném životě veřejně mluvit, natož pak v tom virtuálním.

WeChat namísto WhatsApp 

Je to velmi podobné, ale WeChat má kromě volání a textování také ještě jednu vychytávku – posílání zpráv a nahrávek náhodným lidem. Je to jako byste zkrátka hodili vzkaz v lahvi do moře, potažmo do virtuálního oceánu. Zní to skvěle a zajímavě, o tom žádná, nicméně jeden háček to ovšem má. Kromě přátelům, známým a náhodným lidem, vše také posíláte čínské vládě.

Baidu namísto Google

Vypadá podobně jako Google, funguje to jako Google, ale není to Google, jelikož ten je v Číně zakázán. Má taktéž Reddit-style fóra, která se jmenují Baidu Tieba a online encyklopedii podobnou Wikipedii. Baidu, stejně jako Google, investuje velmi mnoho peněz na vývoj technologie samořídících automobilů.
Zdá se však, že se Baidu společně s Weibo a WeChat trošku čínské vládě vymyká z rukou, jelikož ta se snaží dostat je pod větší kontrolu.


QQ namísto Facebook messengeru

QQ je takový roztomiloučký mrkající tučňák, který jako by posílal zprávu uživatelům: „Vy víte, že my víme.“ QQ je platforma firmy Tencent, která vlastní také WeChat, stejně tak jako Facebook vlastní WhatsApp. QQ začínalo jako desktopová aplikace, později ji přizpůsobili i mobilním telefonům. U QQ však jeho uživatelé nepotřebují mít telefonní číslo. Takže i malé děti, které ještě nevlastní mobilní telefon, mohou textovat (ovšem za předpokadu, že umí psát).

Youku namísto YouTube

Opět, i tato aplikace funguje stejně jako námi užívané YouTube. Číňané si tam mohou nahrávat vlastní videa, která jsou však, jak jinak, kontrolována čínskou vládou, přičemž jakákoli kritika komunistického režimu je nemilosrdně smazána. Číňané nemají Youtubery, ale Youkuersy, kteří stejně jako Youtubeři, vydělávají miliony dolarů doporučováním nákupů na Alibabě (Aliexpress). Mimochodem, Alibaba vlastní Youku.


Zdá se, že čínská sociální média jsou jednou velkou rodinou. Všechno je tam jinak než u nás, ale přeci stejně. 

 

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.