#Tech

LENOVO VIBE X3

PR29.8.2016

Úvod, balení, konstrukce

LENOVO VIBE X3 7 fotografií ve fotogalerii

Úvod, balení, konstrukce

Pokud bych se Vás mohl na začátku zeptat, kdo nebo co je značka Lenovo, co byste mi odpověděli? Osobně jsem tuto značku vnímal jako čínského výrobce výpočetní techniky a telefonů s nižší cenovkou. Záměrně píši v minulém čase, protože jak se Vám postupně pokusím přiblížit, škatulkování není na místě. Dle mého názoru se hodně změnilo, když společnost koupila od Googlu Motorolu. Dospěl jsem tak po té, co jsem si vlastně na první pohled Lenovo VIBE X3 spletl s modelem od Motoroly. Ovšem ne podle ceny, ale čistě podle vzhledu. Skutečně se jedná o důkladně zpracovaný telefon s krásnými broušenými hranami a pěkným tvarem. Přední straně dominuje 5,5“ full HD displej s tenkými rámečky a stereo reproduktory. Díky technologii IPS a jemností 401 ppi se jedná o krásnou podívanou. Telefon bych zařadil jako přístroj s multimediálním zaměřením. Ovšem to neznamená, že by nepatřil i do manažerského segmentu.

V balení toho najdeme na dnešní dobu opravdu hodně. Kromě samotného přístroje, nabíječky a datového kabelu, tak zde Lenovo své majitele příjemně překvapí sluchátky s funkcí handsfree, ochrannou fólií, plastovým průhledným krytem na záda přístroje a samozřejmě špendlíkem na vytažení SIM. Ta je uložena v šuplíku kde mohou být až 2 SIM nebo kombinace microSD paměťová karta s nano SIM. Ano, Lenovo VIBE X3 se řadí do kategorie DUAL SIM, nebo lze slotem rozšířit paměť. Vestavěná paměť je příjemných 32GB.

Rozměry (mm): 154 x 77 x 9,7

Hmotnost (g): 170g

Displej: 5,5” Full HD IPS LCD, 401 ppi

Operační systém: Android 5.1.1 (u testovaného modelu) + nadstavba

Baterie: 3500 mAh vestavěná, podpora rychlonabíjení

Chipset: Qualcomm Snapdragon 808, 2,0 GHz, 6 jader

RAM: 3 GB

Paměť: 32 GB + microSD (kombi s druhou SIM)

Fotoaparát: 21MPx zadní / 8MPx s pevným ohniskem

Typ SIM: NANO dual SIM / kombinovaná s microSD

Další: Čtečka otisků prstů, BT 4.1, LTE, 3 mikrofony s technologií Wolfson, stereo Dolby Atmos

 

 

Displej

Jak jsem již několikrát zmínil, displej řadím k těm opravdu povedenějším. Automatická regulace jasu, tenké okraje, velmi pěkné podání černé barvy, to vše potvrzuje opravdovou kvalitu. Na mne jen místy barevný kontrast. To je ovšem dáno celkovým pojetím nadstavby androidu, které výrobce takto pojal. Ovšem to může být jen otázka subjektivního pohledu. Na displej je radost pohledět. Po pravdě jsem ale nic jiného ani nečekal.

 

 

 

 

 

 

Systém

Oslím můstkem se pak dostávám k samotnému systému. Ten je v testovaném zařízení ve verzi 5.1.1 a na 3GB RAM běhá opravdu svižně. Za celých 14 dní kdy jsem telefon podrobil opravdu velkému pracovnímu nasazení, nedošlo k ani jednomu restartu či zamrznutí. A to u Android zařízení není samozřejmost. Otázkou samozřejmě je delší doba použití. Mám zkušenost, že za 2-3 měsíce co se telefon zaplní obsahem, dojde celkově ke zpomalení. Tak k tomu došlo jak u Sony Xperia Z3C tak i u vlajkové lodě Samsungu Galaxy S6 Edge.

Celkově musím prostředí pochválit. Přehledné řazení nastavení, obrazovek, ikon, protokolů apod. 

Doplňkových funkcí a přizpůsobení je tu celá řada. Probuzení dvojitým poklepáním, úsporný režim apod. Osobně probuzení a uspání dvojitým poklepáním na obrazovku mám v oblibě. Za zmínku stojí také čtečka otisku prstů. Ta při testování až na pár výjimek rozpoznávala uložený otisk opravdu dobře. Maximální počet nadefinovaných otisků je tři. Telefon probudíte pouhým přiložením prstu. Bylo mi řečeno, že to dnes umí téměř každý chytrý telefon vybavený čtečkou. Ovšem pro mne je toto spíše překvapením. Umístění si výrobce vybral na zádech. Nechám na vašem uvážení kde je pro Vás ideální místo pro čtečku. Osobně mám rád stále přední stranu telefonu, jako má Samsung či Apple. Ale zvyknout si není problém. Data jsou tak dobře zabezpečena proti zneužití. Osobně jsem byl příjemně překvapen protokoly hovorů, doručenkami SMS  a celkovým pojetím práce s kontakty, hovory, emaily apod. Bez problémů telefon obstál jako pomocník při mé práci.

Multimédia a kancelář

Osobně se mi provedení telefonu opravdu líbí. Dobře se drží, působí hodnotně a uživatel se tak rozhodně nemusí stydět. Stereo reproduktory podávají skutečně dobrý zvukový výstup, vyzvánění nepřeslechnete a na občasné dívání na YouTube či jiná videa potěší. Nabíjení je realizováno přes Micro USB což není žádné překvapení. Udrží s vámi spolehlivě náročný pracovní den a věřím, že mnoho uživatelů se dostane i na den a půl normálního provozu.

Fotoaparát

Přiznám se, že mírné zklamání přišlo u fotoaparátu. Za dobrého světla a klidné ruky pořizuje standardní snímky. Ale mám neposedného syna a získat tak fotku navíc za počasí, které teď panuje venku, byl nadlidský úkol. Určitě neurazí, lze pořídit pěkné fotky, ale na přední příčky ho řadit nebudu. Za to nastavení je opravdu velké. Je pravda, že jsem manuální režim podrobně nezkoumal. Jsem spíš klasický uživatel, fotím automatickým režimem. Zde byl k dispozici dokonce režim SMART, který by měl sám zvolit optimální nastavení.

Hodnocení, alternativy, doporučení

Tady se dostávám k samotnému závěru. Testovaný telefon Lenovo VIBE X3 nabízí internetové obchody za cenu pod 13 tisíc korun. Co se alternativ týče, u Androidu se mi hned vybaví LG G4 který se dá pořídit dnes za cenu přibližně podobnou, ovšem zpracování a nástavba systému nemusí vyhovovat každému.

Dále je zde např. LG Nexus 5x a nebo kovový krasavec Huawei P8. Z jiných systému např. iPhone 5S 32GB nebo Lumia 930.

Ale znovu rekapituluji. Za cenu pod 13tisíc korun dostanete kvalitní přístroj jak na práci, tak na multimediální zábavu. Snapdragon 808 je úsporný a vyzkoušený kvalitní procesor, nijak výrazně se nezahřívá a zvládne veškerou náročnější práci. Dle mého názoru Lenovo lepší CPU, nemohlo zvolit. Velká baterie, Dual SIM, BT 4.1, 3 GB RAM, LTE a FM rádio a mnoho jiných parametrů výbavy stojí jistě za zvážení.

Pokud tedy hledáte přístroj za cenu do 13 tisíc korun, určitě jej zahrňte do užšího výběru. Za zapůjčení děkuji firmě LENOVO.

Petr Richter

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.