#Marketing

Lék pro ozdravení firem? Nabízí se investice do značky.

Redakce23.10.2021

Jak nejlépe zareagovat na současnou situaci a nastupující změny v zákaznickém chování? Zvolit taktiku vyčkávání nebo se pustit do aktualizace strategie značky? Proč je právě teď více než kdy dříve důležité věnovat se brandu a firemní prezentaci, jsem si povídal s Vítem Holešovským, spoluzakladatelem brandingové agentury RISING STUDIO.

Lék pro ozdravení firem? Nabízí se investice do značky. 5 fotografií ve fotogalerii

Branding vnímám jako práci na značce. Jaký je přístup k tomuto typu služeb z pohledu českých podnikatelů? 

Dlouhodobě pozorujeme pozitivní trend rostoucího zájmu o atraktivně pojatý branding. Toto rozhodnutí firem je správné a logické. Množství značek a konkurentů totiž narůstá. Pokud chce firma uspět, je potřeba aby neponechala nic náhodě a komunikovala se svou cílovou skupinou srozumitelně a s jasným apelem.

V této souvislosti bych rád zmínil naše milé klienty, kteří správně vnímají branding jako obchodní nástroj a potřebnou investici. Jde například o stavební firmu Rovax či prodejce designových svítidel Light Works. S identitou značky od nás tyto firmy vykročily vstříc svým cílovým skupinám.

 

Co přiměje firmu věnovat se marketingu právě teď, když řada z nich pociťuje ekonomické ochlazení na vlastní kůži?

Mnohé firmy mají konečně prostor tato strategická témata otevřít. Když se soukolí zpomalí či zastaví, je čas přemýšlet nad otázkami, které bezprostředně nesouvisí s denní agendou.

 

Jak se to projevuje?

Oslovují nás klienti se zájmem situaci řešit a investovat do brandingu. Řada z nich pozoruje změny v zákaznickém chování a chtějí mu jít naproti. V době vládních nařízení a restrikcí cítí potřebu svou situaci aktivně ovlivnit. Chtějí se připravit, případná omezení zvládnout lépe než na jaře a vyjít z celé situace třeba i posíleni.

 

Co tedy koronavirus mění na poli firemní propagace?

V březnu se změnilo mnohé. Řada firem se ze dne na den probudila do zcela jiného obchodního prostředí. Omezil se provoz prodejen a showroomů, rušily se veletrhy, omezilo se cestování a nakupování. Řada obchodních aktivit se posunula do roviny neosobní prezentace, tedy na web či do dalších médií. Význam značky, její atraktivita a srozumitelnost začaly být pro další prodeje klíčové. Když to vezmu do důsledku, bez silného brandu se obtížněprodává, pokud nelze prodávat fyzicky.

 

Zmiňujete změny v chování zákazníků. Je jasné, že e-shopy jsou lidově řečeno “na koni”.

Bezesporu došlo ke změně myšlení lidí. Řada zákazníků přišla na to, že velká část věcí v jejich životě se dá zařídit online. To znamená bez osobní návštěvy, s nižším rizikem nákazy a také za značné úspory času a jiných nákladů.

 

Jsou však typy zboží, které bez fyzického kontaktu koupit téměř nelze. Očekáváte konec kamenných prodejen a showroomů? 

Nemyslím si, že showroomy vymizí, nicméně prodejce může být v první řadě srovnán s konkurencí online a ažnásledně se zákazník odhodlá fyzicky na zboží podívat, vyzkoušet si ho. Toto zákaznické chování pozorujeme jižněkolik let, přičemž koronavirová pandemie zafungovala jako akcelerátor. I konzervativnější lidé začali více využívat moderní technologie.

Atraktivita značky pro cílové skupiny už dnes není „jen“ efektivním obchodním krokem pro zdravý chod firmy, ale pro mnohé se stává životní nutností. I ti, kteří dříve značce věnovali méně pozornosti, ji začínají intenzivně řešit.

 

Na druhou stranu některým firmám poptávky naopak přibývají a problémy pociťují spíše v personální oblasti. Má i v takovém případě smysl se brandingem zabývat? 

Je důležité vnímat, že ne každá poptávka automaticky představuje zakázku. Brand má fungovat jako navigátor, přivést zákazníky ze správné cílové skupiny, protože u nich je nejvyšší pravděpodobnost konverze. 

Dobře navržený brand má také stmelující efekt pro členy týmu. Pokud se firma prezentuje atraktivně a správněkomunikuje své poslání uvnitř, podporuje tím mimo jiné zaměstnaneckou loajalitu a stává se zajímavější také na poli HR.

 

Pojďme být konkrétnější. Jaké doporučení byste dal začínající firmě.

U start-upu bych se v první řadě zaměřil na srozumitelnost názvu. Samotným namingem lze velmi výrazně nakopnout obchodní potenciál. I když už je firma založena a pojmenována, může využít toho, že je na trhu krátce a na svém názvu ještě zapracovat.

V našem studiu řešíme obchodní názvy či názvy produktů poměrně často a rádi. Z konkrétních případů bych mohl jmenovat značku interiérového studia MOODEN, brand polohovatelného stolu MODESK, název soukromé vysoké školy Milestone School of Business či značku originálních českých svítidel CRYSTALION.

 

Co byste poradil zavedené společnosti, která na svém názvu ani logu nic měnit nechce?

V našem portfoliu máme celou řadu společností, kde nedošlo ke změně názvu či loga a přesto bylo možné jejich prezentaci výrazně zlepšit. Mezi klíčové prvky propagace lze zařadit také slogan, kampaň či vizuální styl.

Mezi naše prestižní klienty patří například společnost Kavalier a její produktová značka varného skla Simax. Pro tuto tradiční sklárnu jsme navrhli první korporátní slogan v její téměř 200 leté historii. Sdělení “Glass that Lasts” vystihuje sílu Simax a Kavalier v rovině kvality sortimentu i dlouhodobé hodnoty značky. 

Současně jsme navrhli také komunikační linku pro domácenské sklo – slogan “Together for Generations”, dále vizuální styl katalogu a koncepci fotografií na téma sdílení nádobí i společných okamžiků v rodinném kruhu.

Velmi si vážíme také naší dlouhodobé spolupráce se společností Lukrom, která prostřednictvím našeho studia realizuje kompletní přeměnu své vizuální prezentace od katalogů přes označení jednotlivých poboček až po interní firemní materiály.


Na čem v posledních týdnech pracujete? Z jakých oborů cítíte největší poptávku po Vašich službách?

Aktuálně máme na stole pestrou paletu značek napříč spektrem produktů a služeb. Pracujeme na identitě start–upové IT společnosti, rebrandingu renomovaného výrobce dveří, namingu a identitě rodinné nábytkářské firmy, nové značce se zaměřením na designová řešení v interiéru, prezentaci několika B2B společností a řadě dalších projektů.

 

Co byte našim čtenářům vzkázal na závěr?

V první řadě pevné zdraví a víru, že jejich byznys má smysl. Aktuálně je nejlépe se soustředit na věci, které můžeme ovlivnit a branding je jednou z nich. V tomto směru jsme připraveni přispět kvalitním řešením.

 

Děkuji Vám za rozhovor.

Také Vám děkuji, mějte se hezky.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.