JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D.
Zakládající partner advokátní kanceláře DOHNAL PERTOT SLANINA, advokátní kancelář, v.o.s. . Odborník na soudní spory.
1 fotografie ve fotogaleriiJste zakládajícím partnerem advokátní kanceláře DOHNAL PERTOT SLANINA. Tato kancelář vznikla v roce 2014. Jak vzniklo partnerství s Vašimi kolegy?
S Lukášem Slaninou jsme se znali z právnické fakulty z Olomouce. Měl svoji slušně rozjetou advokátní kancelář v Hradci Králové a já v Olomouci. Po pár setkáních jsme se dohodli, že byznys rozjedeme spolu. Tak jsme kdysi v sedmi lidech začínali. Dnes nás je přes padesát.
Jste poměrně mladá kancelář, přesto jste hned v roce 2015 a následně i 2016 a 2017 získali ocenění „velmi doporučovaná kancelář“ v soutěži Právnická firma roku. Pro letošní rok jste oceněni také v oblasti sportovního práva. Jak se tohle takto rychle podaří?
Od začátku činnosti se snažím, aby byla kancelář vidět. A to jak v byznysu, tak v právní praxi. Velmi často vystupujeme na odborných akcích, píšeme odborné články. Je to i proto, aby naše značka pronikla do povědomí klientů, ale i konkurence. Z části je to tedy otázka kvality práce, ale samozřejmě i marketingu.
Můžete mi přiblížit, co je třeba klasickým případem v oblasti sportovního práva?
Sport je v dnešní době hodně o obchodu. Proto se zde velmi často řeší obchodní záležitosti, jako jsou reklamní a marketingové smlouvy a operace s majetkem. Logicky také přestupní kontrakty, méně často např. mezinárodní tréninkové kompenzace.
Jste největší advokátní kanceláří Olomouckého kraje. Působíte ale celostátně, kde všude máte pobočky?
Naše páteřní pobočky jsou v Olomouci, Hradci Králové a aktuálně se naše sídlo přesunulo do Prahy. Naše kanceláře jsou ale ve všech krajských městech v České republice. Z nich obsluhujeme regionální kapitál a poskytujeme služby realitním kancelářím, pojišťovnám a těm, kteří hledají spojence pro podnikání a investice v krajích.
Kdo je Váš typický klient, jsou to zejména firmy?
Ano, našimi typickými klienty jsou střední až středně velké firmy plus investoři. Jednáme většinou s manažery, nebo majiteli firem ve věku 30-45 let, pro které poskytujeme komplet konzultační služby. Právo, daně, dotace, korporátní pojištění.
Jak znám firemní prostředí, majitelé a jednatelé firem často dlouhodobě spolupracují s advokáty, právníky. Jak se podaří v době, kdy de facto každý s někým spolupracuje, získat nové zakázky, nové klienty?
Máme propracovaný marketingový systém, který je založen primárně na kvalitních referencích. Zakládáme si tedy na dobré pověsti a profilujeme na speciálních tématech, která jinde nejsou častá. Umíme tedy např. velmi dobře dotační spory, které k nám přitáhly některé korporátní klienty. Další obrovskou devizou je opravdové propojení práva a daní. Na schůzky s klienty chodí právník a daňař a vše se řeší pod jednou střechou. Je to obrovská konkurenční výhoda, kdy i dnes je časté, že má firma někde právníka, někde jinde daňaře, kteří spolu nekomunikují. My v Olomouci, Hradci Králové a Praze máme všude toto spojení.
Setkával jste se na počátku činnosti Vaší kanceláře s nějakou nedůvěrou? Zejména starší generace manažerů ráda spolupracuje s advokáty, kteří za sebou mají 20 let a více praxe? Nebo se mýlím?
Nemýlíte (smích). Je logické, že lidé raději jednají s někým ve svém věku a vztahy se musí postupně budovat. Je na nás, abychom si důvěru postupně získávali a i já chci spolupracovat v budoucnu se stejnými lidmi. Právník a daňař musí mít klientovu absolutní důvěru. Se zvětšující velikostí kanceláře už tento problém opravdu nemáme (smích).
Ze znalosti Vaší kanceláře a Vás osobně bych si dovolil Vás, lidově řečeno, nezaškatulkovat do kategorie „klasický advokát“. Jste rozhodně ukázkou správného propojení advokacie jako takové a podnikání. Tedy dlouhodobě prokazujete podnikatelský „drive“ a kvalitní obchodní činnost. Je to právě ta ingredience, která Vás odlišuje třeba od konkurence, které občas tato přidaná dovednost schází?
Děkuji Vám, velmi si vážím takového označení. A asi na tom něco bude. Advokacie je totiž podnikání, ačkoli má určitá specifika. Víte, v naší firmě je přes padesát lidí a jsem tedy ve stejném postavení jako mí klienti. Stejně jako oni prostě podnikám a obchod mne baví ve všech jeho směrech.
Pokud je mi známo, kancelář nyní prochází vcelku zásadní transformací a pomalu se můžeme setkávat se subjektem Arrows advisory group, jehož činnost je daleko komplexnější. Můžete našim čtenářům prozradit více?
Arrows advisory group je poradenská skupina společností, které se věnují právu, daním a účetnictví, dotacím a korporátnímu pojištění pod jednou střechou. Idea je taková, že klient řeší vše na jednom místě a jednotlivé divize skupiny úzce spolupracují. Jako Olomoučáka mne osobně nejvíc těší, že tohle všechno umíme poskytnout i v Olomouci a Hradci Králové. Prahu tedy přenášíme do regionů a naopak.
Dívám-li se na web https://arws.cz, váš tým je neskutečně široký. Kolik vás vlastně je?
V současné době máme 40 právníků, 5 členů danově-účetního týmu, několik dotačních poradců a kolem dvaceti lidí, kteří řeší administrativu plus účetní externisty. Plus musíme přidat cca 40 lidí z naší mezinárodní sítě Arrows legal network, která působí ve střední a východní Evropě. Dohromady je to přes sto lidí. Přesný počet Vám neřeknu, stále nabíráme.
Jak se v takovém počtu dají právníci řídit? Jsou to určitě velké individuality.
Ano, to jsou a to je výhoda. Vše funguje na principu maximální delegace a vzájemném propojení. Na partnerech jsou strategická rozhodnutí, obchodní vyjednávání a největší kauzy. Řídící advokáti mají na starost jednotlivé pobočky a koordinaci právníků. Máme samozřejmě i ekonomické a HR oddělení. Jinak to v tomto rozsahu ani nejde.
Jaká je vaše střednědobá až dlouhodobá strategie?
Moje osobní strategie je ta, abych se mohl v budoucnu více věnovat své rodině. Co se týče společnosti, tak je naším cílem v dalším období rozšířit portfolio o prodej a nákup firem. Tam vidím další krok.
Stále vyučujete také na Univerzitě Palackého. V čem vidíte přínos propojení akademické roviny a praxe?
V možnosti vybírat si na fakultě ty nejlepší talenty. Už jsem takhle ulovil asi deset lidí, kteří s námi v současné době spolupracují a osvědčilo nám si lidi vychovat. Studentům se ve svém předmětu snažím předat praktické zkušenosti z podnikání. Tzn. jak jednat s klientem, jak dělat cenotvorbu, nebo jak vyjednávat smlouvy. Je to oboustranně výhodné spojení.
Mezi Vaši osobní hlavní specializaci patří obchodní a závazkové právo, je to tak?
V dnešní době je so už spíše transakční poradenství. Jde o kompletní vyjednávání smluv a jejich risk management ve všech oblastech. Před pěti, deseti lety se smlouvy připomínkovali. Dnes k tomu přistupujeme tak, že je vyjednáváme a hodnotíme z hlediska práva a daní. Když vyvážíte zboží do zahraničí, nezajímá vás jen problematika sankcí, ale i cla a DPH.
Co je podle Vás aktuálně nejzajímavější téma v českém právu obecně?
Investice pomocí kryptoměn. Aktuálně řešíme ICO, což je obdoba IPO, akorát s virtuální měnou. Společnosti provádí veřejné nabídky k financování pomocí virtuálních měn, což je opravdu téma, které je velice zajímavé a ještě před třemi roky o tom nikdo neměl ani tušení.
Podnikatelé a firmy si současně mnohdy stěžují na stále se měnící legislativu a také složitý výklad některých právních předpisů. Jak přichází některé novely, situace se stává nepřehledná. Jak to vidíte vy a jak z toho ven?
Osobně bych ocenil, kdyby se zákony, zvláště daňové, neměnily každý rok. Zároveň bych ovšem také přivítal, kdyby se o každé změně nemluvilo tak, že zničí podnikatelské prostředí. Podnikání nikdy není procházka růžovým sadem. Víte, dnes už má každá výrobní firma kontrolní oddělení, které měří výrobky, které jdou do firmy a z firmy ven. Stroje a personál v hodnotách milionů. Ti, kteří mají podobné kontrolní právní oddělení, ti ušetří také. Je ovšem potřeba k právu přistupovat stejně jako k podnikání. Se zdravým rozumem.
Foto: Archív
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.