Jak zabránit únikům dat ze sociálních sítí?
Nedávno jsme se v médiích dozvěděli, že miliony uživatelů Facebooku byly nevědomě sledovány a psychologicky manipulovány firmou Cambridge Analytica s cílem ovlivnit veřejné mínění ve významných otázkách, mezi které patří například volby. Tento skandál rozhořčil obrovské množství lidí, z nichž spousta začala na znak protestu rušit své profily a přesouvat se na jiné sociální sítě, například na Twitter, na kterém se také hojně rozšířilo užívání tagu #DeleteFacebook, který má za cíl přesvědčit ke smázání profilu i ostatní.
1 fotografie ve fotogaleriiKromě běžných uživatelů se navíc do bojkotu Facebooku zapojily i významné osobnosti, například herci Jim Carrey a Will Ferrell, zpěvačka Cher a v neposlední řadě také Elon Musk, který během humorné konverzace na Twitteru smazal facebookové stránky společností Tesla i SpaceX. Kromě toho, že došlo ke značnému propadu ceny akcií Facebooku, celá kauza také vyvolala diskusi o bezpečnosti současných sociálních sítí a přirozeně nutí veřejnost zamyslet se nad nejrůznějšími alternativami.
Jednou z nich může být technologie blockchain, s jejímž využitím by tyto platformy mohly být již v blízké době nahrazeny takovými, které budou fungovat jako decentralizované peer-to-peer sociální sítě řízené přímo samotnými uživateli, což by znemožnilo manipulace prostřednictvím centrálně a plošně vysílaných falešných zpráv za účelem ovlivňování veřejného mínění.
Vzhlem k principům technologie blockchain by uživatelé měli mnohem větší kontrolu nad tím, která jejich data zůstanou soukromá a která naopak budou volně přístupná ostatním uživatelům. Všechna data by byla uložena na blockchainu, ale soukromá data by byla šifrována a mohla by být odemčena pouze jejich majitelem.
V případě, že by se uživatel rozhodl sdílet více dat, měl by možnost tato konkrétní data odemknout pro své přátele či aplikace třetích stran. Taková decentralizovaná platforma by mohla mít mnoho stejných funkcí jako ty současné, tedy news feed, skupinové interakce apod., ale s mnohem lepším hlasovacím systémem pro označování a třídění falešných zpráv a seriózní ochranou osobních údajů.
Některé aspekty této myšlenky jsou již vyvíjeny, avšak pro realizaci rozsáhlé sociální sítě, jako je Facebook, jsou zapotřebí miliony transakcí za sekundu, čehož zatím Proof of Work blockchainy nedosahují. To se však v následujících letech pravděpodobně změní a s přibývajícím počtem významných společností, které se do světa blockchainu chystají vstoupit, vzroste i povědomí a důvěra veřejnosti v něj.
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.