Jak nejčastěji reagují investoři na propad cen kryptoměn? Drží a nakupují.
Čeští investoři v kryptoměnách reagují na propady kryptoměnových trhů s chladnou hlavou. Většina z nich (40,8 %) kryptoměny drží a vyčkává, další (40,5 %) vidí v propadu kryptoměn příležitost a přikupují další. Ukázala to sonda projektu Probinex, do které se zapojily téměř tři stovky investorů. Sonda zjišťovala, jak investoři na propady kryptoměnových trhů reagují. Sběr dat probíhal od 23. května do 3. června 2022 na devíti českých odborných ekonomických a finančních webech a také na sociálních sítích.
1 fotografie ve fotogaleriiVýsledky sondy byly představeny na diskusní konferenci Anglo-americké univerzity, kterou organizovala AMI Communications. Debata se konala ve středu 8. června 2022 v Praze. O aktuální situaci v oblasti kryptoměn, dalším vývoji a budoucnosti krypta diskutovali odborníci, ekonomové i novináři.
Na diskuzi vystoupili PhDr. Jiří Schwarz, Ph.D. z Anglo-americké univerzity v Praze, podnikatel v kryptu a spoluzakladatel projektu Probinex Adam Neuberger, redaktor Forbes a analytik Karel Wolf a Radomír Eliáš, business developer at blockchain & HiTech. Pořadateli byli Anglo-americká univerzita a AMI Communications.
PhDr. Jiří Schwarz, Ph.D., Anglo-americká univerzita v Praze:
„Pro kategorii pokročilých investorů již nejsou kryptoaktiva pouhou kuriozitou. Berou je jako každou jinou třídu rizikových aktiv, takže při poklesu ceny nepanikaří, ale naopak situaci vnímají jako investiční příležitost. Otázkou je, jak investiční apetit změní zpřísňování měnové politiky Fedu a diskuse o potřebě regulace kryptoaktiv.“
Adam Neuberger, odborník na kryptoměny a spoluzakladatel projektu Probinex:
„Data ukazují, že většina investorů přistupuje k investici do kryptoměn s chladnou hlavou a dlouhodobou vizí. Situaci, jež se udála na trhu, vnímají jako příležitost k nákupu dalších kryptoměn nebo součást jejich dlouhodobé investiční strategie. Většinou tedy neprodávali a tzv. hodlují. Zastoupení kryptoměn v jejich portfoliích je tedy logický prvkem, kdy převládá především kryptoměna bitcoin. Kryptoměny zažívají své cykly. Jejich propad investoři berou jako přirozený a jejich důvěra v tento trh tak neupadá. Spousta z nich se přiklání i k názoru, že jejich propad byl umocněn situací na finančních trzích. Přeci jen kryptoměny jsou zde krátce a případná recese může být pro ně velkým testem.“
Radomír Eliáš, business developer at blockchain & HiTech:
„Pád kryptoměnového trhu je způsoben kombinací několika faktorů. V obecné míře je to přebytek peněz na trzích, díky covidu. Dále má na trhy vliv globální geopolitická situace. Dalším vlivem je přístup weak hands a nováčků nejen vůči kryptoměnám, ale trhům celkově. Do toho prasklo pár kryptoměnových bublin jako NFT bublina. Taková černá labuť. Nicméně zkušení investoři stáhli svoje BTC do cold wallets a na burzách je nedostatek likvidních kryptoměn a přebytek kapitálu. Je možné, právě s ohledem na setup a rostoucí inflaci, že nás čeká velmi zajímavý podzim a konec roku. Současně jsem zaregistroval obrovský nárust různých scamů, ponzi a finfluencerů v oblasti tradingu. Je třeba se mít na pozoru a být opatrný.“
Karel Wolf, redaktor Forbes a analytik:
„Investoři do kryptoměn právě zažívají, co to je kormidlovat v rozbouřených vodách. Jako bezpečný přístav se úplně nepředvedl ani samotný bitcoin. Navzdory masivní likvidaci dlouhých bitcoinových pozic z prvního června a náročnému květnu je ale vidět, že investoři na kryptoměny nezanevřeli a berou je již jako nedílnou součást svých portfolií. Zcela nepřekvapivě se těší největší důvěře právě bitcoin, který poprvé za lidskou historii do světa přinesl absolutně vzácné finanční aktivum. Oproti dřívějším medvědím trhům ale překvapila poměrně vysoká důvěra v alternativní digitální aktiva. Nastal už jejich čas? Uvidíme, do jaké míry se ukáže tato důvěra jako opodstatněná.“
VÝSLEDKY: Sonda “Trhy s kryptoměnami padají. A jak dál?”
Propad ceny kryptoměn podle českých investorů způsobil především pokles světových akciových trhů následovaný začínající ekonomickou recesí. Jako důvod ale respondenti nevidí krizi důvěry v kryptoměny.
Jak investoři na propady trhů s kryptoměnami reagovali?
Čeští investoři reagovali na změnu na trzích především dvěma způsoby. Téměř totožně odpovídají, že drží a vyčkávají (40,8 %) a že nakupují další kryptoměny (40,5 %). Další 7,3 % lidí odpovědělo, že své kryptoměny prodalo a vložilo peníze do jiné investice. Pouze 1,4 % respondentů uvedlo, že své kryptoměny prodalo a peníze vybralo.
Kdy začnou trhy s kryptoměnami znovu růst?
Opětovný růst trhu s kryptoměnami vidí čeští investoři velmi optimisticky, nejčastěji (34,9 %) ho očekávají do konce letošního roku. Čtvrtina lidí (25,3 %) si myslí, že růst nastane do poloviny roku 2023 a 22,5 % uvedlo do dvou let.
Změnil propad cen důvěru investorů v kryptoměny?
Více než 60 % respondentů uvedlo, že ne a budou do kryptoměn investovat dál. U 23,9 % Čechů došlo k částečné změně důvěry a rozhodli se investovat do kryptoměn méně. 4,5 % uvedlo, že svoji důvěru ztratili a kryptoměnám nevěří.
Více než 25 % respondentů zapojených do průzkumu má polovinu a více svých investic v kryptoměnách, 17 % lidí uvedlo, že mají v kryptu 30-50 % a 21,8 % lidí investuje 10-30 % svých investic do krypta. Pro téměř 23 % respondentů tvoří kryptoměny méně než desetinu jejich portfolia.
Nejoblíbenější je bitcoin
Největší část kryptoměnového portfolia respondentů tvoří bitcoin. Uvedlo to 58,1 % Čechů. Na druhém místě se pak s 12,5 % umístilo ethereum a následně s 2,8 % solana.
Kryptoměnám dominují muži
Do sondy se zapojilo 289 respondentů, z nichž 91,7 % tvořili muži a pouze 8,3 % ženy. Nejčastější věk respondentů je 26-35 let (45,3 %), následovaný 36-45 lety (21,5 %) a méně než 25 lety (21,1 %). Z velké části (46,7 %) šlo o respondenty se středoškolským vzděláním, následované 26,3 % respondenty s magisterským vzděláním. Sonda mezi investory probíhala od 23. května do 3. června 2022 na devíti zpravodajských serverech zabývajících se investováním či kryptoměnami.
Foto: pxhere.com
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.