Ing. Lucie Šolc Čambálová - majitelka cestovní agentury ČambiTour
Cestování nebylo nikdy jednodušší. Zcela bez nadsázky, někdy je nejtěžší sbalit si kufr anebo se rozhodnout, kam vlastně chcete jet. S kufrem se budete muset zřejmě vypořádat sami, ale s tím, kam jet, co vidět a co zažít vám odborně a podrobně poradí profesionálka severním, jižním, východním i západním větrem ošlehaná. Svojí obětavostí zákazníkovi maximálně ve všem vyhovět si zajistila rozsáhlou klientelu, která neustále roste. Je ženou činu, která byla pro cestování zrozena a zákazník je pro ni na prvním místě. Nyní s mírnou nadsázkou, svoji práci miluje tak, že by vám byla ochotna nakonec ten kufr i zabalit. Seznamte se s Lucií Šolc Čambálovou a její cestovní agenturou Čambi Tour.
1 fotografie ve fotogaleriiProč a kdy jste si založila cestovní agenturu?
„Žiju proto, abych cestovala a cestuju proto, abych žila“. To je mé hlavní životní motto, od kterého se odvíjí mé volnočasové i podnikatelské aktivity.
Cestování miluju už od dětství. Poprvé jsem překročila státní hranice, když mi byly dva roky. Psal se rok 1990 a rodiče mě vzali k moři do Itálie. Prý jsem se nemohla nabažit moře a statečně jsem zvládala všechny výlety, které jsme během dovolené podnikali. Když mě babička učila psát, zahrnula mezi první slova kromě „máma“ a „táta“ také „Bibione“. Podobně cestovatelské byly i mé dětské zájmy. Strašně ráda jsem kreslila, ale spíše než princezny byste na mých výkresech nalezli plány únikových východů letadel, návrhy prázdninových resortů a mapy ostrovů. Kromě kreslení mě strašně bavilo vymýšlet kvízy pro rodiče, vystřihovat si obrázky z katalogů cestovních kanceláří a tvořit si katalogy vlastní. Začala jsem také sbírat palubní vstupenky z letadel a písky z pláží. Když mi bylo 10 let, rozhodla jsem se, že jednou budu mít svou vlastní cestovku ČambiTour a leteckou společnost ČambiAir. O 13 let později jsem si svůj první sen splnila. Na ČambiAir to ale zatím nevidím.
Firmu ČambiTour jsem si založila v létě 2011, když mi bylo 23 let. Tehdy jsem dokončovala bakalářské studium na Vysoké škole ekonomické v Praze a chystala se na navazující magisterské studium. Veškeré začátky měly velmi přirozený vývoj. Lidé se na mě začali obracet s dotazy, kam mají vyrazit na dovolenou. Věděli, že jsem toho už procestovala poměrně dost a mohu jim poradit na základě vlastních zkušeností. Toto poradenství mi však zabíralo hodně času. 3-4 dny v týdnu jsem strávila ve škole, zbylé 3-4 dny v pražském hotelu jako hotelová recepční a ještě k tomu jsem po nocích radila s cestováním. V té době jsem také osobně navštívila některé přední české cestovní agentury a byla zklamaná z přístupu jejich zaměstnanců. Neuměli mi dostatečně poradit. Najednou mě to napadlo: „co kdybych se poradenstvím v oblasti cestování zkusila živit?“.
Postupně jsem si zjišťovala veškeré potřebné informace pro založení živnosti a během několika dní tak učinila. První půlrok jsem zkoušela podnikat velmi specifickým způsobem – hledala jsem lidem ten nejlepší zájezd na trhu dle jejich požadavků, následně jim dala link na pořadatele zájezdu a požádala je o předem dohodnutou odměnu za poradenství. V zahraničí je tato služba poměrně rozšířená, říká se jí travel consulting. Češi však nejsou zvyklí platit za služby nad rámec ceny zájezdu. I když jsem lidem díky mým zkušenostem mnohdy ušetřila tisíce, nechtěli mi platit nic navíc. Tak jsem si začala zjišťovat veškeré informace o provozování cestovních agentur (provizních prodejců českých a německých cestovních kanceláří) a rozhodla se to zkusit touto cestou. Tato forma podnikání se ukázala jako úspěšná :-) Pomáhám lidem s výběrem jejich dovolené, vyberu jim ten nejvhodnější zájezd na trhu a přeprodám jim ho za stejné peníze, za jaké ho nabízí daný pořadatel zájezdu – cestovní kancelář. Veškeré poradenství tak mají zdarma. A to se Čechům líbí!
Kromě provizního prodeje zájezdů se zabývám také prodejem letenek, ubytování a cestovního pojištění.
Jednou z vašich nesporných výhod oproti konkurenci je osobní přístup. Co si pod tímto slovním spojením představit? V čem ještě jste lepší než konkurence?
Můj podnikatelský záměr je primárně založen na osobním přístupu, kterého je dneska v oblasti služeb poskrovnu. Vždy si na klienty udělám dostatek času, není problém osobní setkání u mě v kanceláři, ani večerní chatování na Facebooku. Vždy radím na základě vlastních bohatých zkušeností z cest, též mám pečlivě prostudovány recenze daných hotelů. Své podnikání hodně stavím na upřímnosti. Když si klient vybere na našem webu nějaký hotel, který pro něj není vhodný, upřímně mu to povím, i když riskuji, že přijdu o obchod. Vím, že je to v dnešní době asi trochu neobvyklé, ale raději přijdu o obchod, než abych za každou cenu prodávala vše a pak měla některé klienty nespokojené. Klientům vždy představuji dané destinace a hotely naprosto otevřeně bez jakéhokoliv přibarvování. Někdy jsem možná otevřená až moc, když jim vyprávím: „tady máte parádní pláž a skvělý personál, ale jídlo nestojí za nic“. Ano, někteří klienti jsou pak smutní, protože si daný hotel vysnili a já jim ho takto zhaním. Když já ale neumím lhát.
Dále si klienti hodně chválí naší dostupnost i ve večerních hodinách. Máme mnoho vytížených klientů, kteří svou dovolenou nemají čas řešit přes den a ozývají se nám po deváté večer. V klidu si dají večeři, uspí děti, oblečou si župan a následně s námi začnou komunikovat. Díky našemu online přístupu do rezervačních systémů většiny cestovních kanceláří tak máme možnost prodávat zájezdy klidně i o půlnoci. A to je naše další konkurenční výhoda.
Mnoho vašich klientů si pochvaluje značnou úsporu peněz. Jak to děláte?
Cestovní agentury mohou nabízet a prodávat zájezdy mnoha českých a německých cestovních kanceláří. V tom je můj první fígl – když s klientem vybereme nějaký hotel, vždy porovnám, jaká cestovka ho prodává za kolik. Poté zvolím tu nejlevnější variantu (samozřejmě vybírám pouze mezi spolehlivými pořadateli zájezdů, s nespolehlivými ani nespolupracuji) a u té vybrané cestovní kanceláře daný zájezd rezervuji. Neohlížím se zde na výši provize, jako některé konkurenční cestovní agentury. Každá cestovní kancelář totiž odměňuje své provizní prodejce jinou výší provize.
Mnoho klientů se na mě obrací se slovy: „chci na Maledivy, výhodně, ale nevím, jak na to“. Zde pak využívám svých zkušenosti z cest a znalostí trhu cestovního ruchu. U Malediv si například velmi často klient koupí letenky sám, ale pak má problém sehnat samotné ubytování. Následně mě kontaktujte, že je vše na internetu drahé a já mu stáhnu ubytování a transfer od německé CK – ty mají totiž zrovna na Maledivy super ceny. Každou jednotlivou poptávku mohu vyřešit jinak – a to mě na tom strašně baví. Ta kreativita.
Dále se snažím maximalizovat délku pobytu klienta v destinaci. Opět – když daný zájezd nabízí na podobný termín několik CK, porovnám jejich předpokládané letové řády a snažím se vybrat ten nejvýhodnější.
Když prodávám samotné hotely, často dostávám lepší nákupní ceny, protože jsem hotely osobně navštívila a s majiteli si popovídala. Tento postup se mi velmi osvědčil. Samozřejmě hotelů je na světě neuvěřitelné množství a za celý život nemohu navštívit ani jejich zlomek. Pak mám tady ještě jiné fígle – ty si ale nechám pro sebe, přeci jen veškeré knowhow prozradit nelze.
O jaký typ zájezdů jeví vaši klienti největší zájem?
Máme velmi různorodou klientelu. Jsme tady pro všechny – rádi klientům zajistíme lowcost ubytování v severní Itálii, stejně jako luxusní svatební cestu na Havajské ostrovy. V poslední době převažují poptávky po rodinných dovolených do evropských destinací, většinou dostáváme zadání: „minimálně 3*, all inclusive, blízko na pláž, ne arabské destinace“. Češi také stále častěji cestují do exotických destinací. Vzhledem k nepokojům na blízkém východě dochází ke zdražování zájezdů do Španělska, Řecka a Itálie. Když letos stojí týdenní zájezd na Menorcu s all inclusive 28 tisíc, kolikrát klientům nabídnu jako alternativu Srí Lanku, aby ušetřili. Také pozorujeme velké oživení u cestování vlastní dopravou. Rodiny s dětmi stále častěji směřují autem do Chorvatska, Toskánska, na Sardinii či Korsiku.
Jakým způsobem se na trhu se zájezdy podepsala přistěhovalecká krize či četnější teroristické útoky v určitých destinacích?
Značně. Klienti už téměř nechtějí do arabských destinací, což samozřejmě chápu. Když jim nabídneme jako alternativu nějaký řecký ostrov, první, na co se ptají, jsou uprchlíci. Zde bohužel hrají velkou roli média. Když bylo údajně na ostrově Kos nejvíce uprchlíků, vzala jsem kolegyni maminku a vyrazily jsme to tam prozkoumat. A výsledek? Nepotkaly jsme ani jednoho, a to jsme měly tři dny pronajaté auto a ostrov procestovaly křížem krážem. Víte, já ještě pochopím, když někdo na ten Kos nechce - byla toho přeci jen plná média. Ale nerozumím tomu, proč se někteří lidé bojí také na Lefkadu nebo na Korfu. Vzdálenost Korfu – Turecko totiž odpovídá například vzdálenosti Praha – Záhřeb. Je to velká škoda, protože se jedná o krásné a bezpečné ostrovy.
Před několika dny se na internetu objevil další děsivý článek, který varuje před hrozícími teroristickými útoky ve Španělsku, Itálii a v jižní Francii. Někteří klienti nám z tohoto důvodu volali a chtěli zrušit své dovolené na Mallorce a na Sicílii. Víte, to by člověk pak nesměl létat už opravdu nikam. A to je přesně to, co teroristé chtějí. Každý z nás musí s touto situací naložit dle vlastního uvážení. Já si stále myslím, že je větší pravděpodobnost, že nás zítra na ulici smete auto, než že umřeme následkem teroristického útoku někde na cestách.
Sama jste velmi zcestovalá. Jaká destinace vám nejvíce učarovala a proč? Kam vás naopak vaše cestovatelské choutky vůbec nelákají?
Jsou to dva měsíce, co jsem se vrátila z Havajských ostrovů. Byla to rozhodně nejlepší dovolená mého dosavadního života! Krásy místní přírody mně několikrát vehnaly slzy do očí. Stovky vodopádů, vysoké zelené hory, na plážích tuleni a carrety, v oceánu hrající si velryby. Všem mohu jedině doporučit! Strašně se mi líbilo i na Srí Lance – tu jsem procestovala s velkou partou přátel. Náš program byl natolik nadupaný, že jsme tam spali v průměru asi 4 hodiny denně :-)
Z evropských destinací jsem byla nadšená ze Santorini. Vyhlídka „caldera view“ mi doslova vyrazila dech. Pokud bych měla vybrat město, kde bych si dovedla představit žít, bylo by jím italské město Monopoli. Podle mě je dokonalé. Nachází se na břehu Jadranu a může se pochlubit například krásným historickým jádrem s křivolakými uličkami a mnoha bary a restauracemi, které nabízí místní speciality. Součástí města je i průměrná městská pláž, v pěší vzdálenosti však nalezneme nádherné písečné romantické pláže lemované útesy. Monopoli se mi zalíbilo natolik, že jsem se mu rozhodla věnovat samostatný web www.monopoli.cz. V Monopoli nabízím ubytování v typických historických domech. Je to taková moje specialitka kromě klasického provizního prodeje zájezdů. Kdykoliv mi přijde poptávka na ubytování v Monopoli, rozzářím se jako sluníčko a dělám vše pro to, aby tam klienti opravdu vyrazili a užili si pobyt v tomto malebném městě minimálně tak, jako si to tam vždy užívám já.
Jaká destinace mě naopak příliš neláká? Myslím si, že v každé zemi je co objevovat, lze tam narazit na úžasná místa a poznat skvělé místní obyvatele. Život je ale krátký a finance omezené.
Bezprostředně se tedy nechystám do Ruska, Číny, střední Afriky nebo Thajska. Thajsko je tedy zrovna super, ale už jsem tam několikrát byla. Je tedy na čase poznat zase něco nového!
Koncem dubna jste se vydala nomádit do Itálie. Co vám na takovém způsobu života imponuje? Jak často a u koho lze vidět tento trend propojení práce s dovolenou?
Jedná se mou první vyloženě digitálně nomádskou cestu. Doposud jsem počítač otevírala v zahraničí pouze během klasických dovolených. Vždy mě lákalo vyzkoušet si, jaké by to bylo bydlet nějakou dobu u mého milovaného moře a pracovat na dálku. A kdy jindy si to vyzkoušet, než nyní. Není na co čekat!
Jinak určitě nejsem v mém okolí jediná, která takto na nějakou dobu vyrazí pracovat ze zahraničí. V poslední době se jedná o stále rozrůstající se trend mezi podnikateli, kteří ke své práci potřebují jen počítač a internet. A to napříč všemi obory.
Máte ještě nějaký nesplněný cestovatelský sen?
Těch je! Velmi mě fascinují sopky, proto mezi mými destinacemi snů figuruje Island, Reunion, Kostarika, Mexiko, sopka St. Helens a národní park Yellowstone, Martinik, Nový Zéland, lávové jezero Erta Ale v Etiopii nebo Nyiragongo na Vanuatu. Z bližších destinací mě láká Portugalsko a Slovinsko.
Jak se vám osvědčila maminka jako parťačka?
Je úžasné mít ve firmě někoho, komu můžete 100 % věřit. Mnoho přátel podnikatelů se mi svěřuje, že nemůže odletět na delší dovolenou, protože by mu zaměstnanci chodili pozdě do práce a podobně. Já se tohoto problému vůbec nemusím bát. Mamince totiž záleží na naší rodinné firmě stejně tak, jako mně. Zapojit maminku do firmy byl velmi důležitý krok, kterého rozhodně nelituji.
Jaká je vaše cesta k úspěchu?
Zapálení pro daný obor, velká dávka nadšení, upřímnost a zapojení srdce. Dále samozřejmě spousta trpělivosti, píle a neustálá touha na sobě a své firmě pracovat. Určitě je zapotřebí vysoká odolnost vůči stresu a nejistotám. A taky opatrnost. Já prostě nerada riskuji. Tak taky ostatně začalo mé podnikání – když jsem si vydělala prvních 20 tisíc, koupila jsem si notebook. Když dalších 60 a měla jsem tedy rezervu na několik nájmů, pronajala jsem si kancelář ve Spálené. Věřím, že i díky tomuto přístupu ČambiTour oslaví letos v červenci pět let od svého vzniku. Asi ze mě s tímto přístupem nikdy nebude milionářka, ale to já ani nepotřebuji. Stačí mi mít nadšené klienty a dostatek peněz pro mé soukromé cesty.
Děkujeme za rozhovor a přejeme ještě mnoho krásných cestovatelských zážitků Vám i Vašim spokojeným klientům.
Foto: Archiv
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.