Indie na Měsíci. Jaké bude mít přistání sondy dopady na ekonomiku?
Přistávací modul indické sondy Chandrayaan 3 úspěšně přistál na jižním pólu Měsíce. Indie se tak stala čtvrtou zemí na Měsíci a první, která přistála na jižním pólu. Indická vesmírná agentura nyní navázala spolupráci s NASA v rámci Artemis Accord, která by měla příští rok umožnit indickým astronautům let na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Nejdůležitější milníky zemí, které přistály na měsíci
-
První kosmické zařízení, které kdy přistálo na Měsíci patřilo Sovětům. Byla to 1580 kilogramů vážící sonda Luna 9.
-
Dne 20. července 1969 vstoupil kapitán americké kosmické lodi Apollo 11, Neil Armstrong, jako první člověk na Měsíc.
-
V roce 2020, po více než padesáti letech po Američanech, vztyčila na Měsíci vlajku i Čína.
-
23.8.2023 přistává na jižním pólu Měsíce modul indické sondy Chandrayaan-3.
Zajímavé je, že Indie dosáhla úspěchu za zlomek nákladů, které mají globální konkurenti. Rozpočet Indické kosmické agentury ISRO je jen zlomkem NASA. Tato mise, plánovaná původně na rok 2021, stála kolem 75 milionů dolarů.
Přistání indické sondy sledovalo na Youtube v přímém přenosu víc než 7 milionů lidí. Nenechal si ho ujít ani indický premiér Nárendry Módí.
Tato mise má však mnohem hlubší význam než národní triumf. Na neprozkoumaném jižním pólu by se totiž měla ve formě ledu nacházet voda.
5 možných dopadů na indickou ekonomiku
-
Mise Chandrayaan-3 otevře nové možnosti pro 140 start-upů podnikajících v oblasti kosmické technologie, které jsou v Indii registroványé. Mohou očekávat zájem investorů.
-
Tento úspěch také pravděpodobně ovlivní alokaci rozpočtu vlády na výzkum vesmíru a podporu soukromých investic v přidružených odvětvích.
-
Indie má předpoklady zajistit si postavení cenově efektivního nosiče satelitů.
-
To zároveň posílí důvěryhodnost indických satelitů a přispěje k růstu domácích firem zapojených do vývoje satelitních systémů, telekomunikací, hardwaru i softwaru a dalších oblastí.
-
Akcie společností jako L&T, HAL a MTAR Technologies budou nejspíš v centru pozornosti.
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.