Hypotéky letos čeká další zdražování. Na co se připravit?
I přes zvýšená opatření ČNB a růst úrokových sazeb, který v loňském roce započal éru zdražování hypotečních úvěrů, nedošlo k výraznému poklesu zájmu o nové úvěry na bydlení. Dle prvotních informací, které však ještě neobsahují prosincová data, si lidé na vlastní bydlení půjčili přes 205 miliard korun. Co nás čeká v letošním roce a na co bychom se měli připravit?
1 fotografie ve fotogaleriiV loňském roce začalo naplno platit opatření ČNB v podobě ukazatele LTV (loan-to-value), tj. úvěrového ukazatele poměru výše úvěru a hodnoty nemovitosti, která slouží jako zajištění. To reguluje poskytování hypotéčních úvěrů nad 80 % LTV. Stejně tak došlo k dvojímu navýšení úrokových sazeb ČNB na konečných 0,5 %. Přesto byl loňský rok dle prvních informací jeden z nejúspěšnějších z pohledu nově sjednaných půjček. Zdá se tak, že se opatření ČNB zatím míjí účinkem.
Dle serveru hypoindex.cz vzrostly průměrné sazby hypotečních úvěrů v listopadu loňského roku na 2,15 %. Ještě v lednu 2017 si lidé půjčovali na bydlení v průměru za 1,82 %. Takové zvýšení činí u hypotéky na 2 miliony korun s dobou splatnosti 20 let zvýšení měsíční splátky o 312 Kč (dle hypoteční kalkulačky společnosti Golem Finance).
Česká národní banka chce pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb i v letošním roce a dle analytiků můžeme očekávat, že k tomu dojde hned několikrát. To se opět postupně promítne také do úroků u úvěrů na bydlení. Splátky u průměrné hypotéky se tak zvýší o stokoruny měsíčně. Odhady analytiků hovoří, že se průměrné sazby hypoték budou pohybovat v rozmezí 2,5 až 3 % (80 % LTV). Hypotéky, které budou pokrývat větší díl pořizovací ceny, budou zřejmě výrazně dražší, protože těch mohou banky poskytovat jen omezené množství.
Očekávání růstu sazeb tak nutí potenciální zájemce o hypotéku zajistit si současné úroky na co nejdelší dobu. Banky potvrzují, že se v loňském roce výrazně zvýšil zájem lidí o delší fixace. Dalším trendem, který lze očekávat pro letošní rok, je růst částky, kterou si lidé u bank půjčují. Díky rostoucím cenám nemovitostí lze očekávat, že se průměrná výše hypotečního úvěru přehoupne přes 2 miliony korun. Dle Hypoindexu tato částka činila v listopadu loňského roku 2,06 milionu korun. Největší zdražování nemovitostí zaznamená tradičně Praha, ve které poptávka po bydlení výrazně převyšuje současnou nabídku.
Prudký růst cen nemovitostí představuje riziko nejen pro banky, stejně tak pro zájemce o hypotéku. V případě oslabení ekonomiky, růstu spotřebitelských cen a vyčerpání úspor domácností může lehce dojít k potížím s financováním hypoték. I přesto, že dle odhadů ČNB nic nenasvědčuje výraznějšímu oslabení ekonomiky, se ČNB snažila v loňském roce prosadit zákon, který by ji měl dát větší pravomoc omezit poskytování hypoték. Zákon zatím u poslanců neprošel, centrální bankéři se však mohou snažit prosadit zákon ve sněmovně v upravené podobě znovu.
V letošním roce budeme jistě svědky navýšení úrokových sazeb a stejně tak dalšího zdražování cen nemovitostí. I přesto, že by tato kombinace měla vést k určitému oslabení poptávky po hypotečních úvěrech, analytici očekávají, že nás na hypotečním trhu čeká další úspěšný rok.
Foto: Pixabay
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.