#Startupy

CEO xPORT akcelerátoru VŠE, Tereza Bendová: Startupové prostředí jsem si zamilovala, je neskutečně inspirativní

Pavel Sedláček27.2.2024

Univerzitní business akcelerátor xPORT VŠE pomáhá startupům a začínající podnikatelům už od roku 2015. Stojí u zrodu nových, nejen studentských, projektů. Startupy dostává ke zkušeným mentorům a investorům a umí jim otevřít dveře do světa businessu. Nabízí validaci zvažovaných projektů a studie proveditelnosti. Firmám a korporacím xPORT pomáhá v projektových spolupracích a propojuje je se startupovými inovátory.

CEO xPORT akcelerátoru VŠE, Tereza Bendová: Startupové prostředí jsem si zamilovala, je neskutečně inspirativní

V rámci příprav klíčového eventu xPORTu, kterým je Startup Festival, jsme vyzpovídali CEO tohoto akcelerátoru, Terezu Bendovou. 

Jaká byla vaše cesta ke startupům?

Ke startupům jsem se vlastně dostala úplně náhodou. Před mateřskou dovolenou jsem pracovala jako salesák a produkční. Po mateřské se ke mně ale dostala informace, že v xPORTu shánějí Office manažerku, a to mě oslovilo. Po zkušenostech z velkých firem to znělo jako výzva, takže se nabídka pracovat v inovativním prostředí nedala samozřejmě odmítnout. No a zamilovala jsem se do toho, protože to je neformální, velmi přátelské a specifické prostředí, kde se potkávám se skvělými a inspirativními lidmi. Bylo pro mě ctí, když jsem před dvěma lety dostala možnost tento přístav pro startupy řídit :).

Co vás na startupovém prostředí nejvíce baví?

Nejhezčí na tom je, že jsou tam mladí, ambiciózní a inteligentní lidé, kteří mají skvělé nápady, zároveň se nebojí pomáhat i ostatním s jejich vlastními projekty a navzájem se podporují. Je skvělé vidět, jak tomu, co dělají, věří a jsou schopni tomu hodně obětovat.

V čem vidíte největší výhodu business akcelerátoru působícího pod křídly jedné z nejvýznamnějších ekonomických univerzit v ČR?

Hlavní přidanou hodnotou je především zázemí a stabilita univerzity, velmi kvalitní mentoři a partnerská síť zajímavých byznysových subjektů. Primárně se samozřejmě zaměřujeme na studenty VŠE, se kterými máme úzký kontakt, ale je důležité říct, že přijít se zajímavým projektem může kdokoliv.

Jak vlastně funguje inkubační program v xPORTu?

Do našeho inkubačního programu se týmy dostávají přes Open house. Nejprve zájemci absolvují pohovor s mým kolegou Jakubem Stránským. Zaměřujeme se spíše na B2B týmy, což je dáno primárně tím, že jsme součástí VŠE a také tomu odpovídá skladba našich mentorů a partnerů. Ti jsou schopni mnohem lépe pomoci právě v oblasti B2B. Rádi si však vyslechneme i nápady, které jsou B2C a snažíme se jim dávat zpětnou vazbu. Pokud vidíme zajímavý B2C projekt, propojíme jej s dalšími spolupracujícími subjekty typu V-Sharp Venture Studio, Start it @ČSOB apod.

Členství v akcelerátoru funguje na bázi měsíčního fee. A my rozhodně nechceme za každou cenu přijímat peníze od někoho, kdo přijde sice nadšený, ale s nápadem, který nemá z ekonomického hlediska potenciál. Pokud tomu tak je, dostanou od nás zpětnou vazbu, vysvětlíme jim, kde má jejich nápad slabiny a případně dáme podněty ke zlepšení. Hodně často se nám stává, že se lidé několikrát vrátí s jinými projekty, a nakonec přijdou s takovým, který už životaschopný je.

Ve výběru zajímavých projektů nám pomáhá každoroční soutěž Startup VŠE, která je určena výhradně studentům VŠE. Do finálového večera se se svými pitchi dostávají zpravidla velmi zajímavé startupy a často se pak hlásí do inkubačního programu xPORTu, a to za výhodnějších studentských podmínek.

Kolik projektů se vám do soutěže Startup VŠE obvykle hlásí a jaký je zájem o akcelerátor xPORT?

Soutěži se u nás věnují hlavně kolegové Michal Andera a Martin Lukeš z VŠE. Letos měli 21 přihlášek a z nich vybrali pět nejnadějnějších projektů, které se se svými pitchi představí právě na finálovém večeru v rámci Startup Festivalu už 6. března, kde bude vybrán ten nejlepší.

Kolik projektů už vašim akcelerátorem prošlo?

Za devět let, co xPORT funguje, prošlo našim akcelerátorem přibližně 150 týmů. Z celkového počtu přihlášek, které k nám do xPORTu v přicházejí, vybíráme zhruba pětinu. Ke všem týmům vždy přistupujeme jednotlivě, řešíme jejich konkrétní problémy a potřeby. Některé týmy u nás jsou čtyři měsíce, jiné i několik let, je to opravdu velmi individuální.

Jak rozvíjíte vaši startupovou komunitu na xPORTu a jaké máte plány do budoucna?

Pro nás je startupová komunita velmi důležitá a stále se ji snažíme budovat a podporovat. Každoročně pořádáme větší eventy typu aktuálně chystaného Startup Festivalu, ale i menší tematické workshopy, různé neformální akce, grilovačky atd. Většina našich startupových projektů má své místo v coworkingu, kde se potkají nejen projekty, které aktuálně procházejí naší inkubací, ale mohou se tam také setkat s poměrně širokou skupinou dalších týmů, často pokročilejších. Je příjemné vidět, že dělají byznys i mezi sebou a jsou schopni si navzájem pomáhat. V tom vidím opravdu velkou přidanou hodnotu našeho akcelerátoru. Významnou část komunity tvoří i startupy, které již akcelerátorem prošli, ale stále se za námi vrací. To je pak největší odměnou a znamením, že to děláme dobře.

Co se týče plánů do budoucna, hodně se teď snažíme rozšiřovat partnerskou a investorskou síť. Objíždíme podobné subjekty v jiných zemích po světě, kde se snažíme nasbírat inspiraci a nové nápady. Vidíme tam často mnohem silnější investorské zázemí a otevřenější přístup, možná i větší odvahu podporovat startupové projekty. Další naší ambicí do budoucna je lepší propojení a spolupráce v rámci českých univerzitních akcelerátorů a podobných institucí startupové sféry. Jezdíme po republice, potkáváme se s kolegy a věříme, že taková spolupráce je nesmírně důležitá.

Jak vnímáte aktuálně českou startupovou scénu? 

Spíše pozitivně, byť je po situace po covidu stále složitá a pokles financí, které do startupové sféry přichází, je znát. Já ale věřím, že se české startupy umí na tuto situaci adaptovat, umí přežít a mají velký potenciál něco dokázat. Jsou dostatečně flexibilní a umí využít toho, co je k dispozici a co se jim nabízí. Navíc věřím, že obecně může dočasný pokles financí v oboru přinést i určité ozdravení.

 

Aktuálně finišujete s přípravami vaší největší akce, Startup Festivalu, který se bude konat v areálu VŠE na náměstí Winstona Churchilla v Praze, a to už ve středu 6. března od 12:00 do večerních hodin.

Komu byste návštěvu letošního SF doporučila?

Startup Festival je samozřejmě otevřený všem a určitě bude přínosný pro široké spektrum návštěvníků. Primárně akci děláme pro studenty a lidi, kteří se zajímají o podnikání. Je to ale zároveň velká příležitost pro nové projekty, jenž se potřebují zviditelnit před potenciálními investory a partnery. Na akci se můžete potkat také s významnými korporátními partnery, jako např. Lenovo nebo Start it @ČSOB. Přítomna bude řada zajímavých lidí působících na VŠE. Těšíme se, že dorazí v průběhu akce až 3000 lidí, jak tomu bývalo v “předcovidových“ ročnících.

Letošní Startup Festival je už šestý v pořadí, na co se mohou účastníci těšit?

V rámci Startup Festivalu máme jednak výstavní část, která se skládá z našich partnerů a dalších vystavovatelů. V průběhu dne čeká na návštěvníky dvanáct zajímavých přednášek a tři praktické workshopy. Program vyvrcholí panelovou diskuzí na téma Jak budovat komunitu, což je myslím velmi aktuální téma. Můžeme se v ní těšit na Anetu Martinek, Petra Máru a Petra Vargu. Věřím, že to bude opravdu zajímavé a každý návštěvník si najde to své. Zapomenout nesmíme na již zmíněné finále soutěže Startup VŠE a na možnost přijít zkonzultovat svůj nápad na one2one konzultace, které povedou Zuzana Paulovics, Zuzana Ondrejová, David Červinka a Jakub Stránský. Podrobnější informace a možnost se registrovat na jednotlivé bloky programu jsou pak návštěvníkům k dispozici na našem webu https://www.startupfestival.cz

Každoročně se snažíme být lepší a lepší, a i když udržení takového trendu je pro nás velkou výzvou, věřím, že to i letos bude nezapomenutelné. Registrace na akci jsou v plném proudu a ti, kteří teprve návštěvu zvažují, mohou využít online registraci zdarma na https://bit.ly/3HRQwlP. Přijďte ochutnat festivalovou atmosféru jedné z nejvýznamnějších startupových akcí v Česku. Těšíme se na vás!

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.