#Lifestyle

ČambiTour-dovolená jinak

Jana Albrechtová10.11.2017

Nedostatek letenek, omezený výběr last minute dovolených a lidé museli slevovat ze svých požadavků na dovolenou. Přesně takto popisuje tuto letní dovolenkovou sezónu naše expertka na dovolené Lucka Čambálová. Lucka má ruce vytahané od dovolené chtivých klientů, každý chtěl na poslední moment totiž někam odcestovat. Ne každému se podařilo nakonec sehnat dovolenou svých snů, protože ta jaksi v last minute nabídce už nebyla. Také jste si svou last minute dovolenou představovali přeci jenom trochu jinak? Co Lucka poradí? Jaký bude trend v roce 2018? Jaké nové destinace pro vás prozkoumala? Co je u holek Čambálových vlastně nového?

ČambiTour-dovolená jinak 5 fotografií ve fotogalerii

Jak hodnotíte letošní letní dovolenkovou sezónu?
Letošní sezóna byla velmi silná. Mnoho kvalitních hotelů se vyprodalo již během akcí first minute. Na last minute byl výběr poměrně omezený, někdy museli klienti ustoupit ze svých požadavků a přizpůsobit se aktuálně dostupné nabídce. Celé léto nás navíc trápil nedostatek letenek v nejvytíženější termíny – hotely by sice byly, ale chyběly letenky na charterových letech. Pokud bude letní sezóna 2018 obdobně silná, což předpokládám, že ano, rozhodně doporučuji kupovat zájezdy v předstihu. V současné době už ceny first minute zájezdů odpovídají těm last minutovým, tedy v nákupu na first minute vidím jen samé výhody.

Češi i nadále jezdí do muslimských zemí za dovolenou. Jsou to jen Češi, kteří se nebojí do těchto zemí vydat? Jaký typ hotelů si Češi nejčastěji letos vybírali? Která země u vás jednoznačně vedla?
Je pravda, že některé národy se cestování do muslimských zemí bojí více a jiné méně. Češi patří k těm, kteří jsou Egyptu, Tunisku a Turecku stále věrní. Největší zájem byl u naší cestovní agentury o Egypt, konkrétně Marsu Alam. České rodiny milují all inclusive hotely s tobogány za ceny apartmánů v Řecku bez stravy a i když se tam v letoviscích jednou, dvakrát do roka něco přihodí, neodradí je to. Na druhou stranu mnoho lidí jezdí opakovaně například do Francie, kde jsou útoky aktuálně ještě častější a pak říkají, že by do Egypta z bezpečnostních důvodů v životě neletěli. Toto je hodně kontroverzní téma.

Jsme v permanentním nebezpečí ze všech stran. Bezpečno není prakticky nikde, jaké destinace však považujete vy osobně za relativně bezpečné? Setkala jste se na svých cestách tváří v tvář nebezpečí?
Podle faktů a statistik žijeme v nejbezpečnější době v historii. Jasně, terorismus je šílený a v mnoha místech světa pokračují války, to nechci v žádném případě zlehčovat, ale porovnejme náš současný život například s tím, jak nebezpečno bylo ve starověku, středověku nebo v období světových válek. Máme se dobře a měli bychom si toho vážit. Navíc svět je mnohem bezpečnější, než se mnoha lidem zdá. Při dodržování základních bezpečnostních a místních kulturních pravidel je bezpečno ve většině zemí světa, samozřejmě vyjma válečných zón.
Osobně jsem se naštěstí nesetkala s žádnou nebezpečnou situací. Nikdo mě ani nikdy na cestách neokradl. Je ale pravda, že se takovým situacím snažím předcházet, dávám si velký pozor na své věci, nenechávám například počítač či zrcadlovku bez dozoru, neprovokuji cennými předměty na sedačce v autě a podobně.

Často se vydáváte na různá místa, abyste si sama osobně místo pro vaše klienty „proklepla“, kde jste letos byla? Co zajímavého jste zjistila? Jaké země plánujete navštívit?
Od našeho posledního rozhovoru se mi podařilo uskutečnit opravdu mnoho cest, které mi opět rozšířily obzory a pomohly mi v pracovním i soukromém životě. Na podzim 2016 jsem vyrazila na kiteboardingový kurz na Sardinii. Kromě kitování jsem tam měla čas i na poznávání krásných pláží a měst a navázala jsem tam spolupráci s bezvadným hotýlkem v centru S. Teodoro. Poté následovala dovolená v Dominikánské republice, kam jsem vzala svou „zaměstnankyni roku“, maminku Irenu. Uspořádala jsem jí dokonce takové galaodpoledne u ní v obýváku, kde jí byla cena „Employee of the year“ slavnostně předána. Osobně jsme bydlely v parádním hotelu Vista Sol, který jsme následně zpropagovaly natolik, že se stal naším nejprodávanějším hotelem zimní sezóny. V únoru jsme s kamarádkou zvládly procestovat jeepem Kostariku a Nicaraguu. V březnu jsem si užila lyžování ve švýcarském Davosu a poznala tak výhody i nevýhody zimní dovolené ve Švýcarsku. Na jaře nechyběla krátká cesta do Monopoli – obchodní partneři v rámci mého projektu Monopoli.cz zrekonstruovali další byty, které jsem si důkladně prohlédla a nafotila. Osobně jsem se také přesvědčila, že uprchlíci v Monopoli nejsou a je tam krásný klid a pohoda. Ještě před vypuknutím hlavní sezóny jsem odjela na sever Španělska prozkoumat pro Čechy nepříliš objevená města San Sebastian, Santander, Bilbao a vyzkoušet si služby jedné české surfařské základny (bylo to super!). V polovině srpna jsem si pak odpočinula na prodlouženém víkendu v Rakousku, s rodinou jsme zdolali několik ferrat a opět jsem se přesvědčila, jak skvělou aktivní letní dovolenou lze v Rakousku strávit.
Nyní se balím do Monopoli – ve spolupráci s Robertem Vlachem, podnikatelským poradcem a provozovatelem portálu Navolnenoze.cz tam organizujeme nomádskou dovolenou českých podnikatelů. Na tuto akci se strašně těším, bude to boží!
Do budoucna bych se ráda podívala na Island, do Portugalska, podnikla nějakou zajímavou expedici po Indonéských sopkách či konečně navštívila blízké Slovinsko.

Co se u vás v (nejen) ČambiTour změnilo od našeho minulého rozhovoru?
Dobrá otázka! Nejprve jsem chtěla říci, že se toho za poslední rok příliš nezměnilo. Stále spolupracuji s maminkou, pořád klientům radíme na základě vlastních zkušeností z cest a kromě práce se snažím i hodně sportovat a setkávat se se zajímavými lidmi. Když jsem se však nad otázkou zamyslela hlouběji, začala mě napadat jedna změna za druhou. Má kancelář se přesunula v rámci shodného patra o cca deset metrů vpravo. Více jsem se začala zaměřovat na firemní klientelu, pro kterou zajišťuji různé teambuildingové akce na horách i v teplých krajích. Za největší pracovní změnu považuji zavedení vratných záloh na naše služby, které se týkají výhradně poradenství se zájezdy. Klient nám zaplatí symbolických 1000 Kč, na základě kterých se mu poctivě věnujeme a snažíme se nalézt tu nejlepší variantu na trhu dle jeho požadavků. V případě, že u nás zájezd zakoupí, odečtu zálohu z ceny zájezdu. Je to obrovský a poměrně riskantní krok (jsem pravděpodobně jediná cestovní agentura v ČR, která toto zavedla), ale zatím pozoruji především pozitivní ohlasy. Kdo u nás kupovat nechce či není jeho zájem vážný, zálohu nezaplatí a my tak získáváme cenný čas pro klienty, kteří to s koupí u nás myslí vážně.
Zcela zásadní změny nastaly i v mém soukromém životě. Rozvedla jsem se a seznámila se s podobně smýšlejícím a cestovatelsky založeným klukem. Přestěhovala jsem se do malého bytu v centru Prahy, který slouží jako skvělá základna pro aktivní život v Praze a zároveň mi svým rozměrem, vzhledem k frekvenci mých cest, plně dostačuje.
Nebojte se změn, změna je život a bez změn není cesty vpřed!

Děkuji za rozhovor.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.