#Trhy

Boj o zaměstnance stále roste. Ženy přesto berou o sedm tisíc méně než muži

Průměrná hrubá mzda ve druhém čtvrtletí roku 2018 stoupla na rekordních 31 851 korun. Ženy si v Česku ale stále vydělají výrazně méně než muži. Rozdíl mezi průměrnou měsíční mzdou žen a mužů činí zhruba sedm tisíc korun. Podle odborníků by se mohl v blízké době rozdíl začít snižovat.

Boj o zaměstnance stále roste. Ženy přesto berou o sedm tisíc méně než muži 1 fotografie ve fotogalerii

Ženy si v Česku vydělají zhruba o 22 procent méně než muži. Navíc se rozdíly nedaří stírat, protože platy mužů rostou rychleji. „Jedním z důvodů nižšího výdělku žen v Česku je fakt, že často pracují v profesích a oborech s nižšími mzdami, jako je zdravotnictví a školství. Často pracují také na nižších postech. Výjimkou ale není, že i za stejnou práci dostávají ženy často méně peněz než jejich mužští kolegové. Problém je zejména v tom, že se ženy často podhodnocují, už na přijímacích pohovorech si zpravidla řeknou o nižší nástupní plat než muži,“ řekla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Nezaměstnanost v Česku je na historickém minimu – k poslednímu září letošního roku byla rovná tři procenta, platy rostou rekordní rychlostí, přesto rozdíly v odměňování žen a mužů nemizí. „V současné době je na pracovním trhu kolem 300 tisíc volných míst, nezaměstnaných je kolem 225 tisíc, což je nejméně od roku 1996. Firmy nejvíce shánějí zaměstnance na technické profese, zpravidla tedy muže. Ženy už se ale objevují i v profesích, které byly dříve spíš doménou mužů, například v informačních technologiích. I zde však platy žen na ty mužské zpravidla nedosáhnou. Věřím, že by se ale měl rozdíl ve výši platu v budoucnu, zejména kvůli tomu, že mužská pracovní síla dochází a kvalifikace žen roste, pomalu vyrovnávat,“ uvedla Olga Hyklová.

Důvodem rozdílu v odměňování žen a mužů je i přerušení pracovní činnosti kvůli mateřské dovolené. „Pokud se žena vrací na své původní místo alespoň na částečný úvazek po třech či šesti měsících, nemá obvykle problém. Pokud se však žena chce vrátit později, je možné, že její místo již bude obsazeno. Jedná-li se o manažerku nebo ženu pracující v oborech vyžadujících speciální znalosti a sledování trendů, je velmi těžké se po delší době vrátit na stejnou pozici. Bývalý tým totiž už dávno neexistuje a lidé, kterým šéfovala, jsou často o pozici či dvě výše. Musí tedy začínat budovat svou kariéru zase od začátku a s nižším platem. Navíc povolání, jako je právník, účetní či IT specialista, znamenají neustálé sebevzdělávání a praxe je zde nezbytná, ať je žena na mateřské, či nikoliv,“ dodala Olga Hyklová.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.