Starejme se o planetu

mvranova26.4.2019
22. dubna byl den Země. Už dávno nechodím po zemi s hlavou zaraženou v zadku, nechodím do korporace, ale žiju u lesa, toužím být soběstačná, sbírám odpadky v okolí, vodu do sudu a to, co dětem odpadne od ruky.

22. dubna byl den Země. Už dávno nechodím po zemi s hlavou zaraženou v zadku, nechodím do open spacu, ale žiju u lesa, toužím být soběstačná, sbírám odpadky v okolí, vodu do sudu a to, co dětem odpadne od ruky. Ale sledovat vývoj v byznysu nepřestávám. Tedy aspoň manžel mě zásobuje, co kdo koupil nebo kdo je v insolvenci. A jak se firmám daří po stránce odpovědnosti ke svému okolí. Těší mě, že čím dál více firem myslí na budoucí generace.



Udržitelný rozvoj je pro naše děti



Udržitelný rozvoj chápeme jako přístup k rozvoji společnosti, který neohrozí nebo neomezí budoucí generace. Chce zachovat plnohodnotné životní prostředí i společenskou situaci. Stojí na třech pilířích.



  • Ekonomický – jak nakládáme s finančními zdroji

  • Environmentální – ochrana biodiverzity, ohled na čerpání neobnovitelných zdrojů, zásahy do přírodních systémů a další

  • Sociální – vyvažování nerovností mezi lidmi


V rámci těchto pilířů vznikají konkrétní cíle, některé jsou zakotveny v mezinárodních úmluvách. Nejnovější dokument týkající se udržitelného rozvoje se jmenuje Budoucnost, kterou chceme.



Podepsali jej zástupci OSN na konferenci v Riu v roce 2012. Najdeme zde 17 konkrétních cílů udržitelného rozvoje. Patří k nim například konec chudoby, konec hladu, rovnost mužů a žen, dostupné a čisté energie, odpovědná výroba a spotřeba, kvalitní vzdělání, pitná voda a kanalizace nebo důstojná práce a ekonomický růst.
Zdroj:21stoleti.cz



Odpady? Eliminujme je



Kde se hodně propojuje byznys a osobní život, jsou hadry (textilní odpad) nebo třeba plasty (plastový odpad). Plastový odpad poškozuje mořský život (a lidský život) po celém světě. Je toho mnohem více, ale myslím, že výše jmenované odpady patří do těch, které můžeme ovlivnit my (jako jedinci), tak i velké firmy.



Jsem ráda, že se rozšiřuje slow fashion, swapování a nákup v second handu nutně nemusí znamenat ostudu. Stejně tak pronájem pracovního oblečení ve firmách, investice do úspor energie nebo realizace nápadů, které souzní s přírodou.



Přírodní zdroje nejsou nekonečné, chovejte se k nim pěkně. Ne každý produkt nebo službu potřebujeme vlastnit. Sdílejme, pronajímejme, vyměňujme. Nevyhazujme, ale posílejme dál. A to jak v osobním životě, tak v tom firemním.


26.4.2019

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

mvranova

mvranova
Počet článků
13

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.