Ekonomická (ne)prognóza 2021 aneb Další čekání na nečekanou krizi

rkrivankova25.1.2021
Není pochyb o tom, že Covid-19 většinu z nás zaskočil, ale také je nutno podotknout, že na riziko globálních pandemií někteří vizionáři upozorňovali již dávno před rokem 2020. Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft globální pandemii předpovídal již v roce 2015. Přesto nás o pět let později zastihla nepřipravené. Globální hrozba v podobě koronaviru navíc zvýraznila mnoho problémů v oblasti zdravotnictví, hospodářství i v sociální rovině. Tyto problémy se dlouhodobě neřešily, ačkoliv se o nich vědělo. Jsou velké, ale o žádné velké překvapení tedy nejde.

Co se vlastně v roce 2020 stalo?


Zdravotní krize způsobená koronavirem Covid-19 v roce 2020 brzy přerostla v krizi hospodářskou. V makroekonomických číslech půjde pravděpodobně o největší meziroční pokles v dějinách. „Počáteční hospodářský šok v souvislosti s pandemií se dá srovnávat pouze s velkou krizí 30. let minulého století,“ hodnotí situaci tým odborných autorů v nové publikaci Ministerstva zahraničních věcí ČR Mapa strategických příležitostí 2020/2021.


Nutno podotknout, že náznaky zpomalování světové ekonomiky se daly pozorovat již před rokem 2020. Krize byla v ekonomických kruzích očekávána několik let, a přece se stala překvapením pro celý svět. Koronavirus však nezamával jenom s ekonomikou. Vnesl do mnoha sfér společnosti i jednotlivých lidských životů nejistotu, která tu s námi nejspíš zůstane napořád.


Co nás čeká v roce 2021?


Kvůli všudypřítomné nejistotě se i experti vyhýbají prognózám do budoucnosti. Ekonomické cykly ve své knize Chaotika přitom výstižně popsal marketingový guru Philip Kotler. Již po krizi v roce 2008 charakterizoval ekonomické cykly jako nepředvídatelné a proměnlivé. Proměna je to, co se nyní dá bezesporu čekat, a to v mnoha sférách lidské společnosti. Nejistota se stává naší jedinou jistotou.


Jisté je, že dříve či později po jedné krizi přijde další. Čím větší krize, tím dříve se dá její pokračování čekat. Kotler, který má titul i v oboru ekonomie na University of Chicago a MIT, vedle této logické následnosti popsal jako následek krize také intenzivní dopad zdánlivě banálních problémů. Klíčovým rysem krizového a postkrizového období je však především omezený přístup k finančním zdrojům. To platí i pro současný stav.


 Peníze až na prvním místě


Když se v červenci 2020 sešli experti v rámci Českého exportního fóra, aby hledali způsoby restartu ekonomiky, vyzdvihovali úlohu financování a dostupnosti finančních prostředků. Pravidlo, že se v době ekonomického růstu vytvářejí finanční rezervy, však zdaleka nedodržuje každý. Stejně jako se aktuálně ptá zima, co jsme dělali v létě, ptá se i krize, co jsme dělali v době rozmachu...


Finanční rezerva je v době krize nedocenitelná. Jenže doba ideální pro vytvářeních rezerv je bohužel pryč. Firmy z oblastí hotelnictví, cestovního ruchu nebo gastronomie, kde dopady pandemie Covid-19 pociťují nejvíce, to jistě potvrdí. Banky jednotlivcům i firmám z těchto zasažených oborů prakticky kvůli rizikovosti znepřístupnily úvěry, tím zásadně omezily možnosti řešení tvrdých finančních ztrát. Pokud nemají rezervy, jednu z mála možností, jak se mohou firmy ze zasažených oborů s finančními potížemi vypořádat, představuje prodej nemovitosti. Bonitní investoři jsou připraveni nabídnout pomocnou ruku. Ochotu investovat dlouhodobě proklamuje například společnost PSN.


Až na výjimky, třeba v podobě zajištěných investorů, se v současnosti likvidita dostává do centra pozornosti většiny firem celého hospodářství. Jestliže se synonymem roku 2020 stala nejistota, v roce 2021 by to mohla být právě likvidita.


 Autor: Ing. Radka Křivánková, Marketing Expert, který přemýšlí v souvislostech a synergicky spojuje business a wellbeing


 


25.1.2021

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

rkrivankova

rkrivankova
Počet článků
3

Chcete psát vlastní blog?

Přidejte se
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.