Bitcoin hledá dno. Blíží se pád kryptoměn?
Trh s kryptoměnami se hroutí jako domeček z karet již od první poloviny ledna. Tenkrát se zdálo, že odliv 200 miliard dolarů z celkové tržní kapitalizace je adekvátní korekce. S následujícími týdny však nepřišel žádný obrat, klesající trend naopak velmi rychle gradoval. V médiích se objevovala jedna špatná zpráva za druhou, přičemž většina z nich, jak je zvykem, byla velmi zdramatizovaná, aby v investorech vyvolala pocit strachu a nejistoty. Po zprávách ohledně regulací v Číně a Jižní Koreji se přidaly i fámy o zákazu kryptoměn v Indii, spekulace o regulacích v Evropské unii, opět další negativní zprávy z Číny, vytahování měsíce starého tématu kontroverzního projektu Tether a strašení zasedáním americké komise pro cenné papíry a burzu, které podle některých médií mělo zasadit kryptoměnám finální úder, ve skutečnosti však dopadlo nad očekávání dobře.
Není tedy divu, že se každoroční lednová korekce v kombinaci s tak obrovským mediálním tlakem vymkla kontrole a trh začal padat, jako kdyby neměl žádné dno. Nejhorší moment přišel 6. února, kdy se celková tržní kapitalizace propadla na ve srovnání s ještě nedávnými hodnotami neuvěřitelně nízkých 276 miliard dolarů (první lednový týden tohle číšlo přesahovalo 800 miliard) a Bitcoin se odrazil až od hranice 6 000 dolarů. Po těžkých bojích se mu podařilo vyšplhat zpět nad 8 000 dolarů, stabilita však zatím není potvrzena a nevylučuje se opětovný propad, který by mohl dokonce i přesáhnout ten poslední. Většina ostatních kryptoměn utržila ještě markantnější zranění, což je při větších výkyvech na trhu běžné.
Některým zkušeným obchodníkům se podařilo tento krach na základě indikátorů předem odhalit a uzavřít pozice. Většina běžných investorů to však nestihla, nezbývá jim tedy než vyčkávat v záporných hodnotách na to, až se trh ustáhlí a začne se opět posouvat směrem nahoru. Kdy se tak stane a co tomu ještě bude předcházet, však nikdo neví. Takto velký pád trhu se zatím odehrál jen v roce 2014 a následné zotavování trvalo přes dva roky. Podobný scénař však není příliš pravděpodobný, a to vzhledem ke skutečnosti, že se nyní nacházíme v mnohem pokročilejším stádiu, kdy jsou již kryptoměny na radaru široké veřejnosti i velkých institucí, přičemž mnohé z nich se v nejbližší době hodlají této revoluce začít účastnit. Zároveň však nelze očekávat ani bleskurychlé vystřelení k novým výšinám ze dne na den. Spousta lidí přišla o peníze, spousta lidí má peníze zablokované na vrcholu a musí se smířit s tím, že to může být na dlouhou dobu. Je tedy logické, že vzrostla nejistota a nějaký čas zase potrvá, než investoři opět naleznou odvahu.
Nejpravděpodobnější je tedy pokračování drobných výkyvů a následné ustálení ceny Bitcoinu a stavu trhu, který po čase začne opět růst. Těžko se však odhaduje, o jakém časovém horizontu se bavíme. Stagnace trhu může trvat i několik měsíců. Abych se však vrátil k otázce položené v titulku. Blíží se pád kryptoměn? S největší pravděpodobností ne. Tato bublina je stále ještě příliš mladá na to, aby praskla. Potenciál blockchain technologií je obrovský a v následujících měsících začneme pozorovat jejich implementaci do reálného světa. Konečně přejdeme od spekulací k opravdovým investicím. Trh se pravděpodobně časem bez nějakých regulací neobejde, ty však přinesou větší stabilitu, méně strachu a spousty nových investorů. Zatím tedy neexistuje důvod, proč by měla bublina splasknout.
Fotka od Voytek Pavlik z Pixabay
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.