ANO - vítěz voleb
V parlamentních volbách zvítězilo hnutí ANO, ve společnosti je stále cítit napětí.
Dlouho očekávané volby do poslanecké sněmovny proběhly 20. a 21. října 2017. Mandáty získalo devět politických stran. Velká převaha hnutí ANO se dala předpovědět, překvapil spíše náskok SPD a Pirátů před tradiční ČSSD, která přiznává, že bude muset projít zásadní reformou, stejně jako TOP 09, jež se zmítala na hranici přežití až do úplného konce, kdy ji zachránily poslední hlasy pražských voličů. Netřeba rozepisovat detailní čísla, která jsou snadno dohledatelná kdekoli na internetu a každý je už nepochybně viděl, zamysleme se spíše nad tím, co se dá z výsledků a celkového dění okolo voleb vlastně vyčíst.
Volby totiž nastavují zrcadlo české společnosti, která se v posledních letech zdá být názorově velmi roztříštěna. To je často dáváno za vinu současnému prezidentu republiky Miloši Zemanovi, je však otázkou, zda vinu nenese spíše ta část obyvatelstva, která se nikdy nesmířila s jeho vítězstvím v přímé volbě. Tento trend odporu vůči výsledkům demokratických voleb však můžeme pozorovat i v jiných západních zemích, přičemž za výrazné se dají považovat například události po vítězství Donalda Trumpa v USA, po kterém v ulicích nastaly nepokoje, násilí a rabování. Paradoxní je především fakt, že lidé, kteří se uchylují k podobné formě nesouhlasu s výsledky demokratických voleb, se velmi často hlásí právě k demokratickým hodnotám.
Ani naše aktuální parlamentní volby se spoustě lidí nezavděčily, po červených kartách pro Zemana tedy pravděpodobně můžeme očekávat červené karty pro Babiše či Okamuru. První demonstrace na sebe ostatně nenechala dlouho čekat. Volební štáb SPD byl napaden ihned po zvěřejnění výsledků, kdy se dav mladých lidí s transparenty za hlasitého skandování hesel typu: „Vylezte, fašisti!“ snažil dostat do jejího sídla. V kontextu s výsledky voleb se také ihned začalo mluvit o vítězství lží a populismu, občané si vzájemně nadávají do buranů, objevují se dokonce i velmi závažné výroky o ohrožení demokracie. V současné době však není známo, že by některá z demokraticky zvolených stran měla v programu body ohrožující demokracii.
Vypadá to, jako kdyby se spoustě lidí demokratické principy hodily jen tehdy, kdy má většina občanů stejný názor jako oni. Avšak pokud tomu tak náhodou není, najednou se vůči svobodnému hlasování nejrůznějšími způsoby ohrazují. Účelem tohoto článku rozhodně není vyzdvihovat výsledky voleb, nicméně bychom je všichni měli respektovat bez ohledu na to, jestli dopadly tak, jak jsme si přáli. Dopadly totiž tak, jak jsme všichni společně rozhodli, přičemž je třeba zmínit, že volební účast byla opravdu vysoká. Spousta z nás může být z výsledků zklamaná, což by se však nemělo projevovat napadáním těch, kteří se rozhodli volit jinak. Hlásíme-li se opravdu k demokratickým hodnotám, měli bychom jít ostatním příkladem. V opačném případě napětí z naší společnosti nikdy nezmizí a s přibývajícím časem bude spíše eskalovat.
Foto: MZV.cz
Komentáře (0)
Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.