#Lidé a projekty

Vlastimil Navrátil

Radim Kašpar26.10.2017

Vlastimil Navrátil, ve svých 22 letech sedl do auta a jel do Florencie vyřídit celkem banální obchodní záležitost. Předtím jel nejdál autem možná tak z Uničova do Olomouci. GPS navigace nebyla, ale pochopil, že o tom to je: Nebát se jakékoliv příležitosti. Dnes je jednatelem dynamicky se rozvíjející se společnosti Linser Industry Servis s.r.o. a v rozhovoru se dozvíme zajímavosti ze světa strojírenství, respektive stavebního průmyslu.

Vlastimil Navrátil 5 fotografií ve fotogalerii

Zanedlouho budete slavit rok od vzniku společnosti Linser Industry Servis s.r.o. Můžete nám firmu trochu blíže představit?

Je to pravda, v létě uplyne rok od založení…Letí to, připadá mi to jako by to bylo včera. A co se týká naší společnosti – jsme výrobce a dodavatel originálních značkových dílů nejen podvozkových komponent – dle našeho názoru řešení bezpečně zaručující nejlepší dosažitelnou kvalitu. Výrobci strojů pečlivě a přísně vyžadují a sledují kvalitu dodávaných komponentů. Mezi takovéto výrobce a dodavatele nejen podvozkových dílů a provádění servisních prací, kteří se do této ligy svými výrobky probojovali, patří německá firma Linser Industrie Services GmbH (zkráceně LIS) z Troisdorfu mezi Bonnem a Kolínem nad Rýnem a od července 2016 i její – naše dceřinná společnost Linser Industry Service s.r.o. pro ČR a Slovensko

Vaše německá „matka“ Linser Industrie Service GmbH působí na trhu již pětadvacet let. Jak se Vám podařilo přesvědčit partnery o založení české dceřiné společnosti?

Nešlo o nějaké přesvědčování. Spíše to bylo opačně. Dostal jsem nabídku, kterou nešlo odmítnout – a to být společníkem ve firmě se silným zázemím a vlastním produktem a zároveň být nezávislým prvkem s možností uplatnit naši invenci a schopnosti tak, aby naše práce vedla k úspěchu. Majiteli celé společnosti, panu Michaelu Linserovi jsem byl doporučen, dostal jsem nabídku a přijal ji.

Dočetl jsem se, že si produkty vyrábíte sami a, jak píšete, nabízíte německou kvalitu za rozumné ceny. Je to tak?

„Spolehlivost zajišťuje důvěru“ – to je filosofie, kterou LIS přijímá a prosazuje více než 20 let.

Od svého založení, jako rodinný podnik v roce 1992, se Linser Industrie Service GmbH postupně vyvinul jako profesionální dodavatel pro pásové podvozky, opotřebitelné díly a další náhradní díly pro stavební stroje a pro stavební průmysl. Dobře zavedené a certifikované výrobní závody zaručují vysokou kvalitu našich výrobků v souladu s našimi specifikacemi. Tyto výrobní podniky nám dělají skutečného partnera při zajišťování originálního vybavení a také dílů známých výrobců a stejně tak i pro trh s náhradními díly. V hlavním sídle společnosti ve městě Troisdorf v Německu, kde vedle oddělení vývoje, kontroly kvality, administrativy, obchodu, logistiky a distribuce, probíhá i montáž originálního vybavení,

Kolik máte vlastně zaměstnanců? A jsou dceřiné společnosti firmy také v dalších zemích mimo Německo a ČR?

LIS dále provozuje dceřiné společnosti v Maďarsku, Polsku, Finsku, Srbsku, Bulharsku, Nizozemí a nově v Pobaltí. Německá matka obhospodařuje Rakousko a český LIS zase Slovensko. Přesto jsme vysoce efektivní společnost, co se týká obratu vs. počet zaměstnanců. Vlastních zaměstnanců bez výrobních závodů je nyní kolem 50. Mnoho z nich je podílníky jednotlivých poboček nebo i německé matky, což je systém, který motivuje. V naší společnosti pro ČR a SR je nás 5. Není to konečné číslo, ale snažíme se jednat s rozmyslem.

Jak je nastavena firemní politika a vztah mezi českou „pobočkou“ a německou centrálou?

Nastavena je dle mého skvěle a neotřele. Management společnosti sídlící na centrále je vlastně podporou prodeje jednotlivých dceřiných závodů. Každý z těchto jednotlivých závodů má na starosti jeden člen managementu, který je také i minoritním podílníkem dané dcery a zabezpečuje dodávky, logistiku, cenovou politiku apod. - prostě všechnu sílu matky vlévá do žil jednotlivých národních podniků. Ty pak, zcela samostatně a dle svého uvážení rozpumpují obchod na svém teritoriu. 

Jak se Vám s Němci spolupracuje?

Velice, velice dobře. Vše je založeno na důvěře. Systémem popsaným výše a s nemnohým počtem zaměstnanců se věcí rychle řeší a vyhýbají se nám typické zdržovací byrokraticko-administrativní procedury velkých koncernů. Navíc německé společnosti z tohoto regionu jsou opravdu spolehlivým a velmi kvalitním partnerem. V minulém působišti jsem působil jako ředitel dceřiné společnosti velké anglické firmy pod francouzským vedením, působícím po celém světě. Ze 365 dní v roce jsem absolvoval 120 letů letadlem. Musím konstatovat, že je to nyní podstatný rozdíl, a to nejen díky menším logistickým přesunům ale naprosto větší svobodě, menšímu tlaku a pocitu, že to vlastně děláte o mnoho více pro sebe.

Kdybyste měl zhodnotit postavení firmy na německé, českém, případně slovenském trhu?

Majitel firmy, již zmíněný Michael Linser mi řekl, že do třech let by byl rád, kdybychom byli jedničkou na trhu. Myslím si, že je to možné. LIS již je nyní největším výrobcem podvozků do prvovýroby.

Kdo je tedy Vašim typickým klientem?

Jak jsem již zmínil, LIS dodává své komponenty do prvovýroby – to má na starosti především německá centrála, našim typickým zákazníkem je ovšem finální uživatel. Chceme dodávat napřímo, jsme regulérní, plnohodnotnou kamennou dceřinou společností a chceme přímý kontakt s těmi, co potřebují mít rychle kvalitní komponenty a služby za dobré ceny.

Co se Vám za ten rok všechno povedlo a kde byste s firmou chtěli být například za pět let?

Především došlo ke vzniku společnosti a tím jsme se velice přiblížili našim československým zákazníkům. Vznikl tým lidí, kteří tvoří firmu. Rozdělili jsem si teritoria působnosti. Vznikla síť servisních bodů od Mostu po Košice. Vybudovali jsme kontakty se zákazníky a ti se přesvědčují, že dokážeme nabídnout kvalitní sortiment. Otvíráme naši poslední akvizici – rozšiřujeme naše sklady o halu v kouzelném prostředí, ale zároveň do 20 km od dálnice s dobrou logistickou dostupností jak na východ i západ, prostě ve středu bývalého Československa.

Za pět let nejpozději chceme být jedničkou na trhu. S pomocí zákazníků chceme přesně definovat jejich přání a potřeby a podle toho jim být rychle k dispozici nejen s prostým dodáním dílů, ale s přidanými hodnotami jako montáž těchto dílů, následný servis a další služby. To se začíná dařit i nyní.

Specializujete se především na podvozkové komponenty, gumové pásy nebo díly záběrových částí. Jak často se třeba na bagru tyto věci mění?

Je to velmi individuální a závisí to na mnoha faktorech. Ale počítejme cyklus kolem dvou let u podvozkových komponentů a gumových pásů. Opotřebitelné díly, jakou jsou např. korunky (zuby) na lžíce v řádu týdnů a spotřební materiál jako skla, pouzdra, čepy apod. dle potřeby. Je to nepředvídatelné. Počet neustále se zvyšujících zákazníků vyžaduje denní práci spočívající v uspokojování jejich potřeb jak v dodávkách dílu nebo servisních prací. Děláme to ovšem rádi, protože je to známka, že to snad neděláme špatně.

Dá se říci, že vy osobně v oblasti strojírenství, potažmo stavebního průmyslu působíte již skoro 20 let. Většinou na vedoucích pozicích a vždy jste řešil hlavně otázku sjednávání byznysu a partnery, je to tak? V čem je ta práce pro vás zajímavá? A jak jste se vlastně dostal k Linser?

Je tomu 17 let co jsem začal pracovat v UNEXu Uničov. Nebyly to od začátku vedoucí pozice – a to nebylo špatné, ale postupem času se to začalo profilovat. Ano téměř vždy šlo o sjednávání obchodu s partnery, téměř vždy se zahraničními nebo zahraniční účastí. Pro mě je zajímavé spojovat zájmy a budovat mosty mezi různými kulturami a novými lidmi. Mám rád tu neotřelost. Nová zakázka, to vlastně není nic jiného než najít společnou řeč. A o to myslím si, že jde. A co se týká Linseru? Aplikace přesně toho, co padlo výše i když je to malinko krkolomné. Před lety, v době ekonomické krize jsem na vlastní zodpovědnost trošku zariskoval a pomohl našemu zákazníkovi z Německa tím, že jsem ho nenutil odebírat výrobky, když nebyl v nejlepší finanční kondici. Po 10 letech se představitel firmy, které jsem pomohl – nyní už v jiné pozici a zároveň blízký přítel pana Linsera ozval a řekl mi, že mě doporučil panu Linserovi na pozici jednatele Linser pro ČR a SR. Tohle je přesně to, proč tuhle profesi mám rád – pokud něco uděláte, dobře, byť s nutným rizikem, vrátí se to.

Mezi Vašimi předchozími působišti jsou například společnosti UNEX, poté jste dlouhá léta působil v Industrial Machine Service s.r.o. Jak na tyto mise vzpomínáte?

UNEX byl obrovskou příležitostí něco se naučit ve velkém podniku, vyrábějícího technologické celky pro největší světové hráče (i když už bohužel nemělo vlastní know-how). V té době nebyl pro UNEX problém cokoliv technicky stvořit, ale neuměl to moc prodat a také se moc nevědělo, jak běžně komunikovat se západními zahraničními partnery. To se změnilo příchodem nového týmu lidí a já měl to štěstí být při tom. Jako 22letý kluk jsem sedl do auta a jel do Florencie vyřídit celkem banální obchodní záležitost. Před tím jsem byl nejdál autem možná v Olomouci. GPS navigace nebyla. Ale pochopil jsem, že o tom to je. Nebát se jakékoliv příležitosti. Poté jsem jezdil střídavě do Itálie, Francie, Německa a později do USA co tři týdny a naučil jsem se štábní kultuře, která se mi vyplácí dodnes. V Industrial Machine Service s.r.o. jsem zužitkoval to, co jsem se naučil v UNEXu, ovšem bez zázemí velké firmy. Vše jsme si vybudovali od píky. Časem k tomu přibylo i komplexní řízení střední firmy se všemi plusy i minusy a výzvami. Strávil jsem tam 11 let a jsem tomu rád. Dnes je Industrial zaběhlou firmou a zaměstnává dost lidí v regionu, vyvážející 90 % do zahraničí s vyšší přidanou hodnotou, a to je dobře. Co se týče poslední mise, jak jsem již napsal, bylo to rychlé a divoké, ale určitě mi to dalo spoustu zkušeností v globálním měřítku.

Jaká je vaše filozofie v podnikání?

Zcela určitě win-win systém, plachty prostě musí vlát společně jedním směrem. Zdravý selský rozum, je obvykle také ta správná metoda a jak jsem uvedl, nebát se jakékoliv příležitosti. Co mi chybí, je někdy trpělivost – prostě „Rome wasn´t built in one day“.

Máte nějaký velký pracovní sen?

Být do tří let jedničkou na trhu

Jste také předsedou představenstva Okresní hospodářské komory Olomouc. Jak vnímáte roli komory v českém byznysu?

Jde o její roli – potřebuje dle mého více posílit. Je ovšem potřeba rozlišit dvě roviny. Tu okresní – reálnou prací s firmami jako každodenní chlebíček úřadu Komory a pak tu metodickou na celostátní úrovni. Ta okresní se mi zamlouvá více.

A co vy a volný čas, jak jej nejraději trávíte? 

S dětmi, sportem, četbou. Prostě dělat si radost a užívat dne.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.