#Tech

Propad trhu kryptoměn v kontextu s globální ekonomikou

Michal Beneš5.3.2018

Velká část veřejnosti i spousta tradičních obchodníků a investorů doposud pohlíží na trh kryptoměn jako na něco, co je tak trochu z jiného světa, něco zcela nekontrolovatelného, na co se nevztahují žádná pravidla, místo, kde všechny pohyby jsou nepředvídatelné a snaha předpovědět je na základě technické analýzy je naprostou ztrátou času. Nejedná se však o mylné domněnky a předsudky vycházející ze strachu z nového a neznámého trhu? Z hlediska volatility se nepochybně jedná o nejrizikovější místo pro investice i obchodování, nečekané výkyvy nejsou žádnou výjimkou, nicméně i přesto jsou zde tržní cykly v principu stejné jako všude jinde a technická analýza těm, kteří ji dělají správně, obvykle skutečně funguje.

Propad trhu kryptoměn v kontextu s globální ekonomikou 1 fotografie ve fotogalerii

 Každoroční lednová korekce však letos nabyla poněkud monstrózních rozměrů a chvílemi připomínala spíše krach. Když Bitcoin šestého února dopadl na hranici šesti tisíc dolarů, spekulací o prasklé bublině bylo víc než kdy dřív. Žádný konec se samozřejmě opět nekonal, nicméně takto drastický výkyv by mohl kritikům tohoto trhu posloužit jako dobrý argument. Nebo ne? Co když pro tento dramatický výkyv existuje naprosto jednoduché vysvětlení, kterým je přirozená korelace s globální ekonomikou, tedy i s obrovským propadem celého akciového trhu v téměř totožný čas? Americký Dow Jones zažil pátého února největší jednodenní propad v historii (1175 bodů), po kterém následoval další obrovský propad osmého února (1033 bodů) a jeho dno tedy časově téměř odpovídalo šestitisícovému Bitcoinu a dnu celkové tržní kapitalizace kryptoměn.

Fotka od Pabitra Kaity z Pixabay

Na obrázku níže můžeme vidět srovnání Dow Jones indexu (nahoře) s grafem tržní kapitalizace kryptoměn. Propad v obou grafech má velmi nápadnou podobu. To, co pravděpodobně mělo být běžnou lednovou korekcí kryptoměn, je pak zaznačeno vlevo.

Co z toho tedy vlastně vyplývá? Především fakt, že kryptoměny nejsou z jiné galaxie, ale jsou  součástí globální ekonomiky, na kterou přirozeně reagují. Je tedy velmi pravděpodobné, že se kryptoměnám bude nejvíce dařit v obdobích globální ekonomické prosperity, kdy budou mít investoři dostatek odvahy k tomu, aby se na tomto novém trhu pohybovali. Naopak v případě blížící se ekonomické krize začne právě tento trh nejrychleji upadat a prostředky se budou přesouvat do tradičních komodit, které jsou považovány za stabilnější. Pokud se tedy Bitcoin někdy v blízké době přiblíží nule, bylo by dobré nespokojit se s frází o prasklé bublině, ale zůstat ve střehu, protože se může jednat o předzvěst většího problému, který se dotkne nás všech.

Zdroje grafů:

https://www.marketwatch.com/investing/index/djia/charts

https://coinmarketcap.com/charts/

Fotka od Pete Linforth z Pixabay

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.