#Tech

Jak snadno nakoupit kryptoměny a držet je

Kamil Komenda14.2.2018

Otázku, kde nakoupit kryptoměny, slýchávám každý den. Hodně obyčejných lidí vezme veškeré své úspory a s vidinou snadného zisku chtějí prostě ty kryptoměny nakoupit za každou cenu, ačkoliv vůbec nerozumí technologii blockchainu a dalších základů kryptoměn. Základní investorské pravidlo zní, že bychom měli investovat do něčeho, čemu alespoň troku rozumíme. Investice do kryptoměn není složitá, ale má pár pravidel, kterými bychom se měli řídit.

Jak snadno nakoupit kryptoměny a držet je

Kryptoměny nejsou jen Bitcoin

Kryptoměn existuje již více 1 000. Nejviditelnější je stále Bitcoin, jelikož vznikl jako jeden z prvních. V době psaní článku dosahuje Bitcoin 55% kapitalizace celého trhu (veškeré kryptoměny mají tržní kapitalizaci 589 miliard dolarů). Samotný Bitcoin ale nemá nějaké speciální vlastnosti oproti jiným kryptoměnám. Z mého pohledu existuje spousta zajímavějších projektů, ale lidé investují do Bitcoinu, protože je nejpopulárnější, všechna media o něm píší a v roce 2017 měl opravdu zajímavé zhodnocení.

Jistota desitinásobku?

Celý kryptosvět je vysoce volatilní. Nejsou výjimečné dny, kdy jde některá měna o 100% nahoru za 24h a naopak o 50% dolů. Investujte jen ty peníze, o které může přijít. V dnešních dnech je v Americe již spousta případů lidí, kteří si na kryptoměny berou hypotéku a svůj dluh vrhnou na burzu. Tento postup se sice může vyplatit, ale jde o opravdový risk. Bitcoin za rok 2017 vyrostl cca 19x (z 1 000 USD na 20 000 USD). Některé měny vyrostly ale mnohem více. Ethereum např. 71x (z 10 USD na 720 USD) nebo Litecoin 80x (z 4 USD na 325 USD). Nikdo ale neříká, že takové násobky budou i v roce 2018. Každý investor by měl postupovat obezřetně a s částkou, která mu určitě nebude chybět a nedostane do životních nesnází.

Jak nakoupit kryptoměny?

Způsobů nákupu je opravdu hodně a nákup není vůbec složitý. Pro menší částky (desetitisíce) je vhodné využít bitcoinmaty. Bitcoinmaty naleznete ve větších městech v ČR (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a dalších – www.coinatmradar.com). Jednoduše „naládujete“ bitcoinmat penězi a za aktuální kurz na burze + provizi pro provozovatele automatu zakoupíte bitcoiny. Ty mohou být většinou zaslány na již existující peněženku, nebo se vám vygeneruje nová bitcoinová papírová peněženka. Provize v automatech záleží na jednotlivých provozovatelích, může být 3% oproti burze, ale klidně i 10%. Vyšší částky je proto vhodné řešit nákupem jinde. Kryptoměny lze nakoupit i lokálně od konkrétních lidí (www.localbitcoins.com). Pro vyšší částky (statisíce a více) je vhodné využít existujících burz. Burz existuje velké množství a na každé se obchodují trošku jiné měnové páry. Pro nákup za peníze je většinou nutná autorizace (nahrání občanky a dalších dokladů) a počkat na schválení, záleží opět na konkrétní burze. Jaké burzy bych osobně doporučil využívat:

  • coinmate.io – rychlý nákup Bitcoinu za Kč nebo EUR, disponují českým FIO účtem = můžete nakupovat ten stejný pracovní den, kdy odešlete platbu. Za Bitcoiny poté můžete nakoupit Litecoiny.
  • bitstamp.net – ověřená evropská burza umožňující nákup Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash. Převody trvají 1-3 pracovní dny (občas i ten samý pracovní den, teď ale mají nápor a čekám týden na připsání platby).
  • bitfinex.com / www.poloniex.com – burzy, přes které můžete nakoupit spoustu alternativních coinů (tzv. altcoiny). Tyto kryptoměny s menší tržní kapitalizací se většinou obchodují za Bitcoiny nebo Ethereum = nejdříve si nakoupíte jinde ETH (Ethereum) nebo BTC (Bitcoin), ty převedete na jinou burzu a za ně nakoupíte požadovanou jinou měnu

Některé burzy umožňují i okamžité nabití platební kartou, ale tyto platby jsou opět zatíženy zbytečně vysokými poplatky. Nedoporučuji také využívat různých e-shopů na internetu, kde si koupíte kryptoměny za předem stanovené ceny (většinou odvíjené od ceny na burze + vlastní větší provize).

Kde zjistit aktuální kurz

Každá burza tvoří cenu dle aktuální nabídky a poptávky na dané burze. Užitečný je web www.coinmarketcap.com, kde naleznete průměrný kurz kryptoměn z různých burz. Někdy se ceny na jednotlivých burzách liší i o 10% a je tedy výhodné nakoupit na jedné burze měnu, převést ji na druhou burzu a tam prodat. Jen musíte doufat, že během převodu se kurz výrazně nezmění. Kromě aktuálního kurzu se zde dozvíte historické hodnoty kryptoměn a kde všude se daná kryptoměna obchoduje. Často lidé neví, kde mají koupit nový coin, o kterém se dozví. Na Coinmarketcapu stačí kliknout na daný coin a poté na odkaz „Markets“. Zobrazí se vám seznam burz, na kterých lze požadovaný coin zakoupit.

Jak uchovat kryptoměny

Každou kryptoměnu můžete uchovávat v peněžence, která má svou adresu. Je to stejné, jako je v běžném světě číslo účtu. Komukoliv můžete zadat svou adresu peněženky (číslo účtu) a na tuto adresu můžete přijímat platby. Existují ale také měny – např. IOTA, kdy na každou operaci musíte mít novou adresu peněženky. Základem je mít k peněžence privátní klíč. Kdo vlastní privátní, může peněženku (a její zůstatek) ovládat. Pokud máte kryptoměny uloženy na burze, tak ve většině případech nemáte přístup k privátním klíčům. V historii se už několikrát stalo, že některé burzy byly vykradeny nebo zavřeny.

V srpnu 2017 se při vstupu na burzu www.btc-e.com. Zobrazilo toto oznámení. Veškeré prostředky zablokovala FBI pro podezření z praní špinavých peněz.

Peněženky existují mobilní (aplikace v mobilu), softwarové (desktopová aplikace), online (web s přihlášením) nebo hardwarové s online rozhraním. Nejbezpečnější forma úschovy prostředků je ve vlastní hardwarové peněžence. Existuje opět více typů, ale osobně doporučuji český výrobek Trezor (www.trezor.io). V trezoru můžete míc více peněženek pro Bitcoiny, Etherea, Litecoiny a další kryptoměny a veškeré operace jsou chráněny pinem, který se zobrazuje na grafickém displeji a převody také musíte potvrzovat fyzickým zmáčknutím tlačítka přímo na trezoru. Je obrovský risk držet kryptoměny na burzách, pokud s nimi intradenně neobchodujete. 

Trezor dokonale ochrání vaše kryptoměny

Jaké kryptoměny nakoupit? 

Abyste vydělali balík peněz, tak znám odpověď na otázku, co přesně nakoupit: „Nikdo vám to neřekne.“. Spousta lidí doporučuje primárně to, co mají sami nakoupeno. Je fajn, když si o dané technologii nastudujete více informací. BTC bude pravděpodobně bráno jako digitální zlato, ale existuje spousta zajímavějších projektů. Osobně jsem zastáncem měn jako je Ethereum, Litecoin, Monero, BAT a další. Čím jsou dané měny unikátní? Nejen to popisuji v celodenním kurzu „Jak začít s kryptoměnami“ (www.kryptohonza.cz).

Jan Linhart

Od 15 let se zabývá online marketingem (www.linhartmarketing.cz), posledních pár let však propadl kryptoměnám. Poskytuje individuální konzultace ke kryptoměnám a nově pořádá kurzy „Jak začít s kryptoměnami“ – www.kryptohonza.cz.

 

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.