#Tech

FinTechová vlna: Češi věří finančním technologiím

KN16.7.2023

Věděli jste, že Česká republika je co do počtu bezhotovostních plateb jedním z lídrů v Evropské unii? Následující článek vám předloží stručný přehled o Fintechu v ČR s pár zajímavými čísly, možný výhled na světový trh finančních technologií v roce 2025 i nejznámější incident poukazující na rizika spojená s kybernetickým útokem.

FinTechová vlna: Češi věří finančním technologiím

Co se skrývá pod pojmem FinTech?

Zkratka FinTech (finanční technologie) zahrnuje inovativní aplikace a služby v oblasti finančního sektoru týkající se mimo jiné plateb, investování, crowdfundingových platforem a alternativního financování. Využívá moderních technologií, jako jsou umělá inteligence, blockchain nebo big data a poskytují uživatelům nové a efektivní způsoby placení, investování, správy financí a dalších finančních transakcí.

 

Češi si oblíbili bezhotovostní transakce

Možná vás překvapí, že Česká republika patří již pár let mezi země s nejvyšším podílem plateb bezkontaktními kartami.

  • V roce 2020 bylo 88 % plateb provedeno bezkontaktně, což byl nejvyšší podíl v Evropské unii.

  • Podle statistiky České národní banky překročil v roce 2021 počet platebních karet v České republice 13 milionů a téměř 70 % obyvatel pravidelně používalo digitální platební transakce.

  • Aktivních uživatelů mobilních plateb potom bylo ve stejném roce přes 5 milionů.

 

Co se digitálních plateb týče, důvěřují Češi aplikacím bank a svou uživatelskou základnu si získali i elektronické platební systémy Apple Pay a Google Pay, které svým klientům nabízí i všechny větší české banky.

 

Již při uvedení na trh v roce 2019 zveřejnila Komerční banka statistiku, ve které uvádí, že si již během prvního dne aktivovalo Apple Pay více než 17 500 klientů, kteří provedli 10 500 transakcí v celkovém objemu 3,7 milionu korun.

 

FinTech není jen o digitálních platbách

Růst fintechového sektoru přináší nejen inovace v oblasti plateb, ale také v oblasti online investování, crowdfundingových platforem a alternativního financování.

 

Jedním z příkladů v českém prostředí je fintechová platforma BudgetBakers s aplikací "Wallet - Finance Tracker and Budget Planner", která umožňuje uživatelům sledovat osobní finance a plánovat rozpočet.

 

Co se investování v oblasti kryptoměn týče, můžeme jmenovat třeba CRYPTON DIGITAL, což je slovenský kryptoměnový FinTech startup, který v roce 2020 vstoupil na náš trh s platformou WEXO jako svým nosným produktem,který majitelům kryptoměn nabízí moderní funkce v bezpečném prostředí.

 

Výhled do blízké budoucnosti

Trend v České republice odráží celosvětový růst FinTechu a digitálních plateb. Průzkum společnosti Capgemini z roku 2021 odhaduje, že fintechový sektor do roku 2025 dosáhne celkové hodnoty přes 500 miliard dolarů.

Stinné stránky FinTechu

S rostoucím počtem digitálních transakcí se zvyšuje i riziko kybernetických útoků a krádeže osobních dat. Pro spotřebitele může kybernetický útok znamenat velké riziko a fintechovým společnostem to zase přináší výzvy a překážky spojené s přísnými regulačními požadavky.

Kauza Equifax ve zkratce

Jednou z největších a nejznámějších světových kauz spojených s FinTechem byl incident s významnou americkou agenturou pro poskytování informací o úvěrové historii a kreditním skóre spotřebitelů, firmou Equifax.

Systém společnosti byl v roce 2017 napaden hackerem, který získal přístup k citlivým osobním údajům více než 147 milionů lidí, včetně jejich sociálního pojištění, jmen, adres a údajů o úvěrové historii. Tento incident byl jednou z největších úniků osobních údajů v historii.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.