#Finance

Facebook dnes odhalil svoji digitální měnu

Lukáš Kovanda19.6.2019

Inspiruje se bitcoinem, ale bitcoin to není, a nebude se opírat ani o zlato

Facebook dnes odhalil svoji digitální měnu 1 fotografie ve fotogalerii

Společnost Facebook dnes odhalila plán na zavedení nové kryptoměny. Ta by se podle Facebooku mohla jednoho dne obchodovat celosvětově, podobně jako dnes americký dolar. Krok Facebooku přiživil zájem o kryptoměny obecně, takže cena nejznámější a nejrozšířenější kryptoměny, bitcoinu, dnes vylétla nad úroveň 9400 dolarů za kus, tedy nejvýše od loňského května.

Do oběhu půjde nová digitální měna Facebooku, která se jmenuje libra, příští rok. Na rozdíl od zmíněného bitcoinu bude svojí hodnotou navázána na konvenční měny typu právě dolaru či eura a také na běžné cenné papíry. Důvodem tohoto navázání na aktiva zavedeného finančního světa je snaha zajistit nové digitální měně stabilitu. Její hodnota tedy nebude kolísat tak divoce jako hodnota kryptoměn typu bitcoinu.

Facebook chce zavedením libry lépe zpeněžovat svůj rychle rostoucí segment messagingových služeb. Právě zajištění platebního styku postaveného na vlastní digitální měně může messagingové služby proměnit ve výnosný byznys. V současnosti Facebook generuje prakticky veškeré tržby z reklamy a inzerce.

Klíčové je, aby si libra získala důvěru lidí, svých uživatelů. Facebook právě proto digitální měnu naváže na konvenční aktiva s nízkou kolísavostí hodnoty, jako jsou krátkodobé vládní dluhopisy zemí se stabilní měnou a kredibilní centrální bankou. Tak jako za časů zlatého standardu bylo možné tehdejší bankovky směnovat za zlato, libra by měla být směnitelná právě za vybraná konvenční aktiva, ovšem nikoli zlato.

Digitální peněženka pro libru poběží v rámci aplikací Messenger a WhatsApp a bude využívat blockchain, tedy jakousi otevřenou, decentralizovanou databázi transakcí, kterou využívá i ekosystém kolem kryptoměn typu bitcoinu.  

Kryptoměna bitcoin dnes dále cenově poskočila. Krok Facebooku totiž dodává vzpruhu celému segmentu kryptoměn, neboť investoři větří přijetí kryptoměn opět o něco širší komunitou. Kromě bitocinu zdražují i další kryptoměny jako ether nebo litecoin.

Bitcoin od začátku letošního roku zhodnotil o více než 150 procent. Podle všeho mu k růstu pomáhá i napjatá atmosféra v mezinárodním obchodě a hrozba oslabení čínské měny. Kryptoměny jsou totiž velmi populární v Číně, která je velmocí v jejich těžbě. Představují tam vítaný zdroj diverzifikace portfolia zejména v napjatější době, jako je tato, kdy hrozí cenový propad konvenčních aktiv. Kryptoměny jsou sice extrémně kolísavé, avšak v časech, kdy hrozí jistá rozkolísanost právě i konvenčním aktivům, získávají na atraktivitě. Tu pochopitelně umocňuje zájem o segment ze strany velkých a zavedených hráčů, jako je Facebook.

Lidé, kteří se rozhodnou vložit do bitcoinu peníze, by se však měli nejprve mentálně vyrovnat s tím, že už tyto peníze nemusí nikdy vidět. Je to tak trochu, jako by je házeli do kanálu. Riziko ztráty je tak vysoké, že nelze hovořit o investici, a dokonce ani ne o spekulaci. Jde o ruletu.

Je však pravda, že zavedený finanční svět se k bitcoinu staví vstřícněji než během poslední masivní cenové horečky v segmentu kryptoměn, té ze sklonku roku 2017. Tehdy například šéf největší americké banky JP Morgan Jamie Dimon prohlašoval, že bitcoin objektivně nemá žádnou hodnotu. Dnes analytici té samé banky připouští, že hodnota jednoho bitconu objektivně činí kolem 5000 dolarů. Je totiž prý třeba do jeho ceny započítat cenu elektrické energie, která je pro vytěžení bitcoinu potřebná.

Facebook dal za účelem spuštění libry dohromady stejnojmenné konsorcium, „Libra“, které sestává z více než tuctu společností zvučných jmen jako Visa, MasterCard, PayPal nebo Uber.

Komentáře (0)

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Partneři magazínu
další partneři
© 2024 BYZMAG.cz, Všechna práva vyhrazena.